Alcina dnes poprvé ve Vídeňské státní opeře

Nový šéf prvního rakouského operního domu Dominique Meyer otevírá dveře po mnohaleté odmlce barokní opeře, která se na zdejším jevišti nehrála od dob Herberta von Karajana.


Alcina Georga Fierdricha Händela (1685-1759) se ve Vídeňské státní opeře ještě nikdy nehrála a má tam premiéru právě dnes. V orchestřišti po dlouhé době neusednou Vídeňští filharmonikové, ale proslulý francouzský soubor Musiciens du Louvre-Grenoble, patřící ke světové špičce v interpretaci staré hudby. Pro jeho zakladatele, uznávaného specialistu na uvádění barokních oper dirigenta Marca Minkowského (1962) je dnešní premiéra debutem na této prestižní scéně.


Také anglický režisér Adrian Noble (1950), někdejší dlouholetý šéf strattfordské Royal Shakespeare Company, je sice ve Vídeňské státní opeře nováčkem, ale už nejednu operní inscenaci má za sebou (v poslední době mimo jiné Verdiho Macbetha v Met, uvedeného i v kinech, Mozartovu Kouzelnou flétnu v Glyndebourne či Bizetovu Carmen v pařížské Opéra Comique).

Alcina (poprvé provedená roku 1735 v Londýně) je mezi poslední desítkou více jak čtyřiceti skladatelových operách a vznikla tedy v době Händelova vrcholného období, kdy ovšem zároveň musel bojovat o uznání a mnohdy i holou existenci. Příběh čarodějnice Alciny je převzat z jedné epizody Ariostova Zuřivého Rollanda.

Mezi interprety nové vídeňské Händelovy Alciny najdeme řadu zvučných jmen. Alcinou bude uznávaná německá sopranistka Anja Harteros, Morganou argentinská sopranistka Veronica Cangemi, Ruggiera ztvární žádaná bulharská mezzosopranistka Vesselina Kasarova, Bradamantu švédská mezzosopranistka Kristina Hammarström, Oronta německý tenorista Benjamin Bruns a Melissa náš Adam Plachetka.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Mohlo by vás zajímat


0 0 vote
Ohodnoťte článek
9 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments