Alena Kunertová: Dvacátá sezóna Nachtigall Artists

Galakoncertem v Obecním domě si agentura Nachtigall Artists připomene 20 let od jejího vzniku. Při této příležitosti bychom se chtěli s jednatelkou společnosti Alenou Kunertovou ohlédnout do minulosti a zavzpomínat.
Alena Kunertová 2020 (foto Michal Fanta)

Pokud bych měl vypíchnout jednu věc, která se této agentuře podařila, tak to bude skutečnost, že dostala Prahu a Českou republiku na diář světových operních hvězd. Není to tak dávno, kdy se v Praze „velká jména“ objevovala spíše sporadicky. 

Připomeňme alespoň několik hvězd, které do Prahy na pozvání této agentury zavítaly (v abecedním pořadí): Ildar Abdrazakov, Cecilia Bartoli, Piotr Bezcała, Lawrence Brownlee, Joseph Calleja, Diana Damrau, Ildebrando D’Arcangelo, Joyce DiDonato, Juan Diego Flórez, Ferruccio Furlanetto, Elīna Garanča, Angela Gheorghiu, Vittorio Grigolo, Bryan Hymel, Simon Keenlyside, Mariusz Kwiecień, Anna Netrebko, Kristine Opolais, Olga Pereťatko, Sondra Radvanovsky, Artur Ruciński, Erwin Schrott, Bryn Terfel, Rolando Villazón či Pretty Yende.

Kdybyste věděla, do čeho se pouštíte, šla byste do toho znovu?
Ano, šla… Krize byla před deseti lety a před pár dny jsem pomyslně házela „notebook“ s prací z okna, ale to brzy přejde. Pevně věřím, že ještě pár let vydržím.

Jsou některá jména, která se vám zatím nepodařilo přivést?
Ano, jsou, ale ta u nás nejsou příliš známá… Tudíž mám teoreticky čas. Stále více mě baví objevovat nové, stoupající hvězdy. Je vzrušující sledovat jejich kariéru a rozhodnout se v pravý čas, kdy je oslovit, kdy je přivézt k nám.

Asi by nebylo profesionální zmiňovat někoho konkrétního, ale stalo se vám, že jste nějakého koncertu litovala?
Nemohu říci, že jsem litovala, ale jsou určitě umělci, které do našich koncertních projektů již zvát nebudu.

Jaká byla vaše „nejistá sezóna“? Chtěla jste to někdy zabalit?
Ano, chtěla. Poprvé v roce 2010 v létě, kdy mi těsně před finančně náročným koncertem vypadl důležitý sponzor. Zachránili mě tenkrát přátelé. A znovu před pár dny. Po krizovém roce 2010 přišel skvělý 2011, zároveň i nápad podporovat mladé talenty, tak pevně věřím, že se příští rok vzpamatujeme znovu!

Kdy vám bylo profesně nejlépe?
Vždy po koncertě …. (smích)

Podělte se s námi o nějaké zážitky ze zákulisí, které zůstaly před publikem skryty. Která hvězda vás rozesmála a kdy jste naopak zažívala infarktové stavy?
Infarktové stavy mám pokaždé, tak 60 minut před koncertem. To umím být pěkně protivná… A vždy mě rozesměje Bryn Terfel nebo Rolando Villazón. Na toho se upřímně těšíme 11. října 2020 ve Dvořákově síni Rudolfina.

Kdybyste měla neomezené prostředky a nic by nebylo nemožné, jaký koncert nebo operní představení byste uspořádala? Na jakém místě a s jakými umělci?
To bych neměla prozrazovat, aby ho někdo nezrealizoval za mě… Ale velmi bych chtěla připravit a zrealizovat slavné chrámové operní scény v katedrále svatého Víta. To snové obsazení mám vymyšlené, ale prozrazovat zatím nebudu…

Na koho a na co se můžeme těšit na výročním gala koncertu 31. srpna?
Koncert jsem připravovala hodně předem, koronavirus nám ale zamíchal karty. Plánovala jsem české hvězdy, které mají veliké úspěchy v zahraničí, ale tady si je často neužijeme. Někteří byli neplánovaně doma, takže i na českých pódiích. Publikum málo zná skvělou sopranistku Zuzanu Markovou, která sbírá úspěchy po celém světě. Ta ostatní jména již více. Moc se těším na Simonu Šaturovou a pány – Pavla Černocha, Petra Nekorance a Borise Prýgla. A jsem nesmírně ráda, že Symfonický orchestr hl. města Prahy FOK povede tento večer Giacomo Sagripanti, jeden z nejlepších operních dirigentů současnosti. Bude to jeho pražský debut a já pevně věřím, že ho uvidíme častěji.

Na koho a na co se můžeme těšit u Nachtigall Artists během příštích 20-ti let?
V této sezoně se mimo zmíněného koncertu Rolanda Villazóna v Rudolfinu můžete těšit ještě na dirigenta Marca Armiliata, který společně s českými umělci vzdá hold Mozartovi a Beethovenovi. V lednu se vrátí Zuzana Marková, která v Rudolfinu zazpívá za klavírního doprovodu jejího manžela Giacoma Sagripantiho. Ve stejném měsíci plánujeme ve Smetanově síni koncert kubánsko-americké sopranistky Listette Oropesy, který byl kvůli koronaviru zrušen letos v dubnu. Vlastně se velmi těším na celou příští sezónu, vrátí se Cecilia Bartoli, Elīna Garanča, Juan Diego Flórez a mnoho dalších. A do budoucích let se určitě těším na další jména z úvodního výčtu a samozřejmě i ty nově objevené!

Z mimopražských projektů bych ráda zmínila alespoň koncert Petra Nekorance a jeho hostů v Polné, který jsme museli přeložit z letošního července. Ten připravujeme společně s městem Polná a krajem Vysočina.

Nezbývá než popřát vše nejlepší k narozeninám a mnoho krásných uměleckých počinů do budoucna.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Mohlo by vás zajímat


5 3 votes
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments