Aleš Kománek, odvolaný ředitel Slezského divadla, se chce soudit

Odvolaný ředitel Slezského divadla Opava Aleš Kománek se chce bránit soudní cestou. Své odvolání považuje za nezákonné. Na vedení města a pověřenou ředitelku Lucii Krásovou připravuje trestní oznámení. Tvrdí, že se dopustili pomluvy, když uvádějí, že pod jeho vedením se divadlo dostalo do finanční ztráty přesahující deset milionů korun. Náměstek primátora pro kulturu Pavel Meletzký ale řekl, že si za svým rozhodnutím stojí.
Aleš Kománek (foto Lukáš Wodecki)
Aleš Kománek (foto Lukáš Wodecki)

Aleš Kománek řekl, že dodnes neobdržel rozhodnutí o odvolání ani výpověď. Tvrdí, že za jeho odvoláním stojí snaha představitelů města udržet ve vedení instituce lidi, kteří za jeho působení odešli. “Podle mého advokáta jsem tak stále ředitelem,” řekl. Dodal, že připravuje žalobu, kterou chce své odvolání oficiálně zneplatnit. Tvrdí také, že vedení města už dostalo předžalobní výzvu.

Náměstek primátora pro kulturu Pavel Meletzký v té souvislosti řekl, že magistrát v tomto směru postupoval podle zákona. “Pan odvolaný ředitel se účastnil zasedání rady, kde byl odvolán. Odmítl si převzít usnesení o svém odvolání. Později si odmítl převzít i výpověď. Na obojí jsou svědci, kteří se na dokumenty podepsali,” uvedl.

Kománek dnes také uvedl, že nejpozději počátkem příštího týdne podá trestní oznámení na vedení města a dočasně jmenovanou ředitelku divadla. Podle něj se dopouštějí pomluvy, když tvrdí, že se za jeho působení divadlo dostalo do ztráty přesahující deset milionů. “Obvinění, že divadlo je v deficitu 10,5 milionu korun není v důvodové zprávě mého odvolání. Proč to tam není rozebráno a vysvětleno? Je tam jen uvedeno, že přetrvávají problémy v ekonomické a personální rovině,” řekl Kománek.

Tvrzení o ekonomické ztrátě však podle Meletzkého potvrdila výsledková zpráva o hospodaření za první pololetí. “Čísla potvrdila ztrátu 7,7 milionu korun. Pracujeme i s odhadem pro druhé pololetí. Podle něj by celková ztráta měla přesáhnout deset milionů korun,” uvedl. Dodal, že stejné zjištění vyplývá i z kontroly hospodaření, kterou si město po odvolání Kománka nechalo udělat. “Pan Kománek ekonomice divadla moc nerozumí. Pokud to chce řešit soudní cestou, má na to právo. Jsme připraveni soudu všechny tyto dokumenty předložit,” řekl náměstek.

Odvoláním Kománka skončila i příprava světové premiéry opery Dalinda, kterou vytvořil italský operní skladatel Gaetano Donizetti a která se našla loni v Neapoli. Premiéra se v opavském divadle měla uskutečnit na podzim.

Jednačtyřicetiletý Kománek divadlo vedl od ledna roku 2022. Ve funkci nahradil Ilju Racka, který se po pěti letech řízení divadla na odchodu dohodl s vedením magistrátu.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


3 2 votes
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments