Světová ostuda: Opavské divadlo premiéru Donizettiho opery Dalindy neuvede

Slezské divadlo v Opavě na podzim neuvede světovou premiéru opery Dalinda, kterou vytvořil italský operní skladatel Gaetano Donizetti a loni se našla v Neapoli. Titul nahradí operou Guiseppe Verdiho Nabucco. Novinářům to dnes sdělila mluvčí divadla Andrea Peříková. Za projektem světové premiéry Dalindy stál bývalý ředitel divadla Aleš Kománek, kterého ale radní koncem června odvolali a vedením divadla dočasně pověřili Lucii Krásovou.
Slezské divadlo Opava (zdroj Bezbariérová Opava)
Slezské divadlo Opava (zdroj Bezbariérová Opava)

“Stáli jsme před nelehkým úkolem zhodnotit, zda je zdejší divadlo schopno finančně zajistit v takové míře, v jaké bylo předkládáno bývalým vedením divadla, produkci opery Dalinda. Právě s ohledem na tyto aspekty jsme došli k závěru toto dílo nezařadit mezi premiéry nastávající divadelní sezony,” uvedla Lucie Krásová. Bývalý ředitel už krátce po svém odvolání poukazoval na to, že světová premiéra je v ohrožení a v divadle zřejmě nebude realizována. “Ze soukromých zdrojů jsme měli příslib podpory ve výši dvou milionů korun. Půjde o velkou mezinárodní ostudu a znevěrohodnění opavského divadla,” řekl tehdy Aleš Kománek.

Opera Nabucco měla ve Slezském divadle Opava naposledy premiéru v říjnu 2012, lidé ji tak budou moci opět vidět po 11 letech. “Především jsme hledali titul, který svou atraktivností a kvalitou osloví naše publikum a zároveň nám umožní rychlé, ale přesto perfektní nastudovaní. Operu Nabucco má většina zpěváků a kolektivních těles v repertoáru,“ řekla dramaturgyně a režisérka opery Nabucco Jana Andělová Pletichová, která je pověřená vedením opery a v divadle ji nastudovala i v roce 2012. “Inscenaci Nabucco uvedeme v novém scénickém provedení, nicméně některé nápady, které se již osvědčily, využijeme i v novém zpracování,” doplnila režisérka. Premiéra se uskuteční 29. října.

Vedení města Kománkovo odvolání zdůvodnilo pochybeními například v ekonomické a personální oblasti, což ale odvolaný ředitel odmítá. Náměstek primátora pro kulturu Pavel Meletzký (ANO) v dřívějším tiskovém prohlášení uvedl, že financování chystané opery Dalinda bylo jedním z důvodů Kománkova odvolání z funkce ředitele.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


3 2 votes
Ohodnoťte článek
2 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments