Světová premiéra opery Dalinda ohrožena

Odvolaný ředitel Slezského divadla v Opavě Aleš Kománek tvrdí, že jeho konec ve funkci ohrozí připravovanou světovou premiéru opery Dalinda, kterou vytvořil italský operní skladatel Gaetano Donizetti a která se našla loni v Neapoli.
Aleš Kománek (zdroj Aleš Kománek)
Aleš Kománek (zdroj Aleš Kománek)

Premiéra se v opavském divadle připravuje na podzim. Za projektem stojí právě Aleš Kománek, kterého radní odvolali minulý týden. „Inscenační tým, operní asociace Opera Co-Pro i donátoři již dali najevo, že v případě odchodu ředitele nebude s největší pravděpodobností tato unikátní světová premiéra v Opavě realizována. Ze soukromých zdrojů jsme měli příslib podpory ve výši dvou milionů korun. Půjde o velkou mezinárodní ostudu a znevěrohodnění opavského divadla,“ řekl odvolaný ředitel.

Náměstek primátora pro kulturu Pavel Meletzký (ANO) připustil možnost, že opera se v Opavě uvádět nakonec opravdu nebude. „Na jedné straně je reklama pro město z pohledu celosvětové opery. Na druhou stranu je tady i finanční stránka. A pokud si to město nebude moci dovolit, tak se může stát, že se u nás tato opera hrát nebude,“ řekl. Dodal, že vedení radnice se nyní snaží získat informace k rozpočtu. „Zatím nemáme v ruce nic. Potřebujeme vědět, co je nasmlouvané a za kolik. Jací sponzoři jsou domluveni,“ řekl. Radnice ale podle něj bude usilovat o to, aby se projekt uskutečnil.

Už dříve náměstek uvedl, že důvodem Kománkova odvolání byla pochybení například v ekonomické a personální oblasti. Řediteli podle něj vedení města po odvolání nabídlo, aby dál působil jako šéf opery a připravované projekty dokončil. Odvolaný manažer to ale odmítl. Meletzký v tiskovém prohlášení uvedl, že financování chystané opery Dalinda bylo jedním z důvodů Kománkova odvolání z funkce ředitele. „Město ani jeho finanční výbor nedostaly požadované informace o celkových nákladech k její realizaci. To nás vede k velkému a důvodnému znepokojení nad finanční situací ve Slezském divadle,“ uvedl náměstek primátora.

Kománek ale jakékoliv pochybení odmítá. Řekl, že za doby jeho působení se finanční situace divadla zlepšila. Výrazně podle něj stouply tržby a návštěvnost. Divadlo získalo i více peněz z dotací. „Divadlo se z mého pohledu stává obětí politických tlaků a manipulací,“ uvedl Kománek.

Opera Dalinda byla objevena náhodou v archivu neapolské knihovny. „U plodných autorů se občas stane, že se po tolika letech najde nové dílo. To vždy muzikologové a vydavatelé zajásají,“ řekl v květnu Kománek. Dodal, že díky členství v mezinárodních operních institucích se divadlu podařilo zajistit, že se světová premiéra uskuteční právě v Opavě. Opera měla mít premiéru v roce 1838. Cenzoři ale uvedení zabránili a materiál se pak ztratil. Děj díla se odehrává v době křížových výprav na konci 12 století.

Jednačtyřicetiletý Kománek divadlo vedl od ledna roku 2022. Ve funkci nahradil Ilju Racka, který se po pěti letech řízení divadla na odchodu dohodl s vedením magistrátu. Kománek je uznávaným dirigentem. Absolvoval prestižní evropské hudební univerzity. Jako dirigent pak spolupracoval s řadou významných orchestrů v České republice i v zahraničí a dále se vzdělával na Hudební fakultě Janáčkovy akademie múzických umění v Brně.

V letech 2012 až 2016 působil jako umělecký vedoucí společnosti AIDA Entertainment v Hamburku. Poslední čtyři roky před působením v Opavě byl ředitelem a pedagogem Musik-Atelieru Creativo v rakouském Badenu.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


3.3 3 votes
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments