Národní divadlo Brno představuje novou sezónu

Operní soubor Národního divadla Brno nabídne v nové sezóně program v duchu oslav Roku české hudby 2024 a projektu Smetana200. Baletní soubor přinese současnou baletní tvorbu i velká jména světové choreografie.
Tisková konference Národního divadla Brno k nové sezóně (zdroj Národní divadlo Brno)
Tisková konference Národního divadla Brno k nové sezóně (zdroj Národní divadlo Brno)

Opera

Jiří Heřman, umělecký šéf souboru Janáčkovy opery NdB: “Dvě následující sezony se budou nést v duchu oslav Roku české hudby 2024 a projektu Smetana200, jehož bude Janáčkova opera NdB jedním z hlavních partnerů. Svou pozornost ale věnujeme české hudbě celkově skrze nový pohled inscenátorů i skladatelů tak, aby byla pro diváky zábavnou a inspirující.

Dvořákův Jakobín je často prezentován jen jako idylický obrázek doby českého osvícenství, ale spolu s krásnou hudbou se v něm skrývá mnohem víc stále aktuálních témat. Vzhůru zpět do školních škamen spolu s režisérem Martinem Glaserem a dirigentem Jakubem Kleckerem, čeká nás humor i drama a hlavně šťastný konec. Na začátek adventu pak máme dárek pro naše malé diváky i celé jejich rodiny. Připravujeme pro ně speciální představení věnované Smetanově Prodané nevěstě, ale na pomoc jsme si přizvali z pražského Divadla Spejbla a Hurvínka slavné loutkové postavičky. Průvodci slavnou českou operou tak budou nejen Spejbl a Hurvínek, ale i Mánička s Žerykem. Tak uvidíme, komu tu nevěstu prodají.

Rok 2024 je rokem 200. výročí narození Bedřicha Smetany a Janáčkova opera NdB přispěje do projektu Smetana200 prostřednictvím nové inscenace opery Dalibor, která vznikne v koprodukci s Welsh National Opera v hudebním nastudování jejich šéfdirigenta Tomáše Hanuse a v režii velkého propagátora české opery ve světě Davida Pountneyho. Výjimečnými projekty Roku české hudby budou Dvořákova Rusalka, kterou poprvé v ČR nastuduje režisér David Radok v tvůrčím tandemu s šéfdirigentem Marko Ivanovićem a světová premiéra iniciovaná brněnským souborem jako další z řady objednávek nových operních děl. Námětem skladatelce Lubici Čekovské a libretistce Viktorii Knotkové byla novela Orlando slavné anglické spisovatelky Virginie Woolf. V soudní síni ožije drama hledání identity napříč stoletími v režii Jiřího Heřmana a hudebním nastudování Roberta Kružíka. V připravovaných projektech se představí vynikající sólisté, ať je to polský barytonista Tomasz Konieczny, Csilla Boross, Markéta Cukrová či izraelský kontratenor Mayan Licht. Mimořádným zážitkem bude jistě i účinkování Magdaleny Vášáryové v opeře Here I am, Orlando.

První polovina sezony bude také ve znamení návratů mimořádných inscenací, které sklidily obrovský divácký ohlas, Brittenova Petera Grimese v titulní roli s Joachimem Bäckströmem a Straussovy Salome, obojí v režii Davida Radoka.

V plném proudu příprav je i festival Janáček Brno, již 4. listopadu 2023 se můžete těšit na představení programu 9. ročníku v rámci slavnostního koncertu s mimořádnými hosty Josefem Špačkem a Kateřinou Kněžíkovou.

Cestu k opeře divákům bude i v letošní sezoně otvírat lektorka Eliška Pruch Dočkalová společně s dramaturgyní Patricií Částkovou prostřednictvím doprovodných programů. Janáčkova opera NdB přichází od letošní sezony také s novým vzdělávacím projektem, jehož cílem je v rámci jedné sezony spolupracovat intenzivněji se studenty hlavní partnerské školy Janáčkovy opery NdB. Tou se pro sezonu 2023/2024 stane brněnská Waldorfská škola. Do této sezony se také můžete těšit na pravidelné podcasty Valim do opery! s Borisem Klepalem a jeho hosty, které vám přiblíží nejen připravované premiéry, ale i poodhalí další zajímavosti.

Podívejme se na svět kolem sebe s hudbou, zkuste jí vystavit své srdce a sdílejte ji s námi. Oslavme Rok české hudby s radostí, Leoš Janáček bude mít 170. narozeniny, ta naša Bystróška 100 let od své premiéry a naše úspěšné Národní divadlo již 140. narozeniny. Přijďte mezi nás!”

Jiří Heřman, umělecký šéf souboru Janáčkovy opery NdB: “V každém uměleckém souboru nastávají chvíle, kdy jeho řady někdo opouští či je naopak rozšiřuje. Naše operní rodina se od této sezony rozroste o kolegu, jehož jste si již zvykli vídat na brněnském jevišti – basistu Davida Szendiucha, který nastupuje do angažmá.

Do budoucna nás čeká ještě další změna, tentokrát na postu šéfdirigenta, kterým se od sezony 2025/2026 stane Robert Kružík, v současné době stálý dirigent Janáčkovy opery NdB, šéfdirigent Filharmonie Zlín a stálý hostující dirigent Filharmonie Brno. Vystřídá tak na postu současného šéfdirigenta Marko Ivanoviće, který bude od září 2025 na pozici hlavního hostujícího dirigenta a s naším souborem bude i nadále spolupracovat jako dirigent i skladatel.

V sezoně 2024/2025 završíme společně s Marko Ivanovićem, věřím, naplněnou desátou sezonu opery NdB. Po deseti letech nastává čas na změnu, která bude novou výzvou pro úspěšného dirigenta mladé generace Roberta Kružíka. Svým působením v Janáčkově opeře dlouhodobě potvrzuje jedinečné kvality, je to člověk hudby a divadla, který má ty nejlepší předpoklady rozvíjet soubor a vést ho k dalším operním metám.

Balet

Michaela Paučo – marketing a PR Balet NdB: “Následující baletní sezona přinese na jeviště Janáčkova a Mahenova divadla současnou baletní tvorbu i velká jména světové choreografie. Ne o každé generaci choreografů se dá říct, že by na dlouhá desetiletí ovládla celosvětový vývoj baletního umění. Přední jména generace přelomu tisíciletí, jejichž díla vám opět představíme, jsou tvůrci úchvatné a nepřekonatelné invence se zárukou atraktivity. Přinášíme vám další inscenace z tvorby světových legend, Nacha Duata a Jiřího Kyliána, a představíme také původní balet, jehož choreografii připravil ukrajinský choreograf Radu Poklitaru. Vše uvedeme ve společném večeru pod názvem Bdění. Jarní premiéra bude patřit opět původní tvorbě, tentokrát v celovečerní formě současného baletního divadla choreografa a uměleckého šéfa našeho souboru, Mária Radačovského, inspirovaného životem módní ikony Coco Chanel. Ústředním motivem uváděných titulů i nových kreací bude ženský osud v různých podobách, a tak velké interpretační příležitosti tato sezona poskytne především sólistkám našeho souboru. Jejich hrdinky budou bojovat o prosté lidské štěstí, slávu a úspěch, stejně jako o holý život tváří v tvář vlastním démonům.”

„Podzimní premiéra s názvem Bdění v Janáčkově divadle bude složena ze tří opusů. Jména jako Jiří Kylián a jeho Sleepless nebo Nacho Duato a jeho White Darkness jsou jasnou zárukou výjimečnosti tohoto večera. Mám ale velkou radost, že mé pozvání přijal i skvělý ukrajinský choreograf Radu Poklitaru, který vytvoří pro náš soubor zcela novou choreografii s názvem Waves. Druhá premiéra bude v Mahenově divadle a bude mojí novou choreografií a symbolickým ukončením druhého funkčního období ve funkci uměleckého šéfa baletu. Rozhodl jsem se pro celovečerní titul Coco Chanel inspirovaný životním příběhem dámy, která změnila navždy svět ženské módy a do té doby zažité standardy v oblékání,“ doplňuje umělecký šéf baletu NdB Mário Radačovský.

Michaela Paučo – marketing a PR Balet NdB: “Plánujeme také dvě zcela původní premiéry juniorského souboru NdB 2, který letos zahájí svou druhou sezonu. Na scéně divadla Reduta uvedeme v následující sezoně v podzimním a jarním termínu plánované premiéry komponovaných večerů Program 3, Program 4. Koncepce těchto večerů zůstane zachována z letošního roku, půjde vždy o původní choreografie vytvořené pro naše mladé tanečníky.

Na podzim nás čekají kromě premiéry Bdění další tři pro baletní soubor velmi významné události. Jednak je to první ročník galavečera věnovaného onkologicky nemocným pacientům Tancem pro život, dále druhý ročník festivalu současného profesionálního baletu Dance Brno a v neposlední řadě událost, která se nebude opakovat minimálně po několik desetiletí, konference Dance Forum. V prvních listopadových dnech se právě v Brně setkají umělečtí šéfové baletních souborů z celé Evropy. V divadle Reduta a v Janáčkově divadle budou společně rokovat o budoucnosti a fungování baletního provozu v evropských divadlech.”

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments