Amati ukončila v Hradci Králové po 178 letech výrobu dechových nástrojů

Společnost Amati-Denak z Kraslic na Sokolovsku ukončila v Hradci Králové ke konci ledna výrobu dechových nástrojů, jejíž vznik sahal do roku 1842. Většina z 20 zaměstnanců hradeckého střediska ukončila pracovní poměr dohodou. Novinářům to řekl vedoucí hradeckého provozu Stanislav Brádle. Kdysi slavnou výrobu dechových nástrojů V Hradci Králové v první půli 19. století založil konstruktér, vynálezce a podnikatel František Václav Červený.

Kraslická společnost Amati-Denak je od loňského září v insolvenčním řízení. To bylo zahájeno na návrh zaměstnanců, kterým firma dlužila mzdy. K 1. listopadu 2019 soud prohlásil úpadek Amati-Denak. Insolvenční správce na konci ledna uvedl, že firma má asi 125 zaměstnanců, z nichž se chystá až 37 propustit. A to 20 v Hradci Králové a až 17 v Kraslicích. Podle firmy byl hradecký provoz ztrátový.

Podle jednatele firmy Jiřího Štípka bude Amati-Denak v Kraslicích propouštět 15 zaměstnanců. “V Kraslicích tak zbude 90 zaměstnanců,” řekl Štípek. Podle něj ale majoritní vlastník firmy, kterým je britská firma Geneva, nechce podávat zatím další informace. “Více informací přijde až ze schůze věřitelů, která bude 6. února,” řekl.

Všechny nás to překvapilo. Ještě minulý týden jsem dodělávali nástroje pro pražské muzikanty,” řekl Brádle. Většina zaměstnanců podle něj přijala možnost rozvázání pracovního poměru dohodou s finančním vyrovnáním, dva zaměstnanci dostali výpověď. Většinou šlo podle Brádleho o dlouholeté zaměstnance, řada lidí ve firmě pracovala od školy. Hradecký provoz vyráběl především střední a velké nástroje, tedy tuby, heligony, tenory a barytony.

Hradečtí přesto věří, že pod případným novým majitelem by se výroba mohla obnovit. “Pokud by došlo k nějaké změně a měla by výroba pokračovat dál, tak jsou lidé většinou ochotni se vrátit zpátky,” řekl Brádle.

Na schůzi věřitelů by se mohlo jednat i o způsobu řešení úpadku Amati-Denak. Věřitelé do insolvenčního řízení přihlásili pohledávky za 258 milionů korun, účetní hodnota majetku firmy je 89 milionů korun.

Červený výrobu nástrojů v Hradci Králové rozjel v roce 1842 ve čtyřech pronajatých místnostech v domě na Malém náměstí v historickém centru města. Později se výroba nástrojů odehrávala v továrně v hradecké čtvrti Pouchov. Nyní má Amati-Denak v Hradci Králové výrobní středisko v pronajatých prostorách v areálu Ryna na Pražské třídě.

V Kraslicích prameny uvádějí tradici výroby hudebních nástrojů už na počátku 17. století. Značka Amati vznikla v roce 1945, kdy bylo v Kraslicích ustaveno družstvo výrobců hudebních nástrojů. Po roce 1948 byla výroba zestátněna a pod podnik Amati přešla i dnešní pobočka v Hradci Králové.

Společnost Amati-Denak měla v posledních letech zhruba 200 zaměstnanců. Část jich v poslední době propustila. V posledních měsících ale lidem už nestíhala vyplácet mzdy. Právě zaměstnanci pak podali návrh na vyhlášení konkurzu.

Výrobce žesťových a dřevěných hudebních nástroj nástrojů ještě v roce 2017 vykázal zisk téměř 2,2 milionu korun. Vloni měla firma obrat 105,6 milionu korun.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat