Američtí inovátoři Thile a Mehldau na Strunách podzimu

Festival Struny podzimu dnes ovládlo netradiční spojení dvou nástrojů a virtuosních hráčů – mandolínisty Chrise Thilea a jazzového pianisty Brada Mehldaua. Jejich koncert se uskutečnil ve Velkém sále pražské Lucerny, kam ho pořadatelé přesunuli pro velký zájem posluchačů. I ten se ale zaplnil do posledního místa. Držitel tří cen Grammy Thile je letošním festivalovým objevem. Hudební přehlídka začala 6. října a její hlavní program skončí tuto neděli 9. listopadu.

Američtí „inovátoři“ Thile a Mehldau představili českému publiku spojení nesourodých hudebních stylů, mimo jiné bluegrassu a folku, které doplnili dlouhými jazzovými improvizacemi a vlastním zpěvem.Neobvyklé bylo i duo mandolíny a klavíru, pro něž společný repertoár neexistuje. Muzikanti svým vystoupení posluchače zcela nadchli a po ovacích vstoje se jim odměnili třemi přídavky. Atmosféru také obohatilo netradiční uspořádání velkého sálu. Pódium bylo tentokrát umístěno doprostřed tak, že připomínal intimnější prostor sousedního Lucerna Music Baru.

Thile si poprvé s Mehldauem zahrál při krátkém jam session před třemi lety v newyorském klubu Greenwich Village. Podruhé se sešli o několik měsíců později v londýnské Wigmore Hall a potvrdili si, že odlišnost jejich žánrového pozadí pro ně nebyla překážkou. Pro své loňské první turné zvolili skladby od Dylana až po Radiohead a dodali své písně. Dnešní vystoupení bylo nicméně jejich pražskou premiérou.

Mehldaua, jednoho z nejlyričtějších interpretů současného klavírního jazzu, už Češi dobře znají. V Praze před lety debutoval právě na Strunách podzimu. Od poloviny devadesátých let vystupuje se svým triem i sólově.

Ve středu zavítá na festival legendární jihoafrický trumpetista Hugh Masekela. Jeho koncert za doprovodu newyorského pianisty Larryho Willise se uskuteční ve Dvořákově síni Rudolfina. Zaznamená ho Český rozhlas stanice Vltava.

Hlavní program festivalu uzavře 9. listopadu ve Stavovském divadle první dáma současného andaluského flamenka Estrella Morenteová. Festival 12. listopadu zakončí tradiční klubová noc Spootlight v Roxy/NoD, kde pořadatelé slibují divokou show čerstvých držitelů Mercury Prize britského tria Young Fathers, LOW či Taylorem McFerrinem.

Foto archiv 

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky