Andreas Scholl a Adam Plachetka v Händelově oratoriu Saul

Přesně 280 let od londýnské premiéry dnes v Brně zazní oratorium Saul skladatele Georga Friedricha Händela. Koncertní provedení díla připravil soubor Czech Ensemble Baroque s německým kontratenorem Andreasem Schollem či sólistou newyorské metropolitní opery Adamem Plachetkou a dalšími pěvci.
Recitál Adama Plachetky: Molieri – Brno 1. 2. 2018 (foto Jiří Jelínek)

Vrcholné Händelovo oratorium mělo premiéru v Královském divadle v Londýně 16. ledna 1739. Dějištěm brněnského koncertu bude Besední dům. Jde o součást cyklu staré hudby Bacha na Mozarta!, který pořádá Czech Ensemble Baroque od roku 2012.

Kromě Plachetky zazpívají také uznávaný německý kontratenorista Andreas Scholl a sopranistky Natalia Rubis s Kristýnou Vylíčilovou.

Händelovo tříaktové oratorium Saul dějově vychází z Bible, konkrétně První knihy Samuelovy. Libreto sleduje vztah mezi králem Saulem a Davidem, který od přátelství a obdivu směřuje k závisti a nenávisti.

V dramatu se objevují také mytické postavy čarodějnice z Endoru a ducha proroka Samuela, kterého čarodějnice vyvolá z mrtvých. Velká sborová čísla v oratoriu Saul patří podle odborníků k tomu nejdramatičtějšímu, co Händel napsal.

Czech Ensemble Baroque pod vedením dirigenta Romana Válka zahraje oratorium Saul také 8. února 2019 v Rudolfinu. V produkci Hudebního festivalu Znojmo vznikne scénická podoba díla, jejíž premiéra 25. července 2019 bude vrcholem jubilejního 15. ročníku festivalu. Reprízy následují 27. a 28. července 2019.

Komentáře. Respektujte prosím pravidla diskuze.

Please Login to comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Upozornit na