Armida v Národním divadle: Režie dominovala nad hudbou

  1. 1
  2. 2

Vizuálně mě nejvíce rušila všudypřítomnost Ismenova bájného draka, ten se v libretu objevuje jen na závěr prvního aktu jako zjevení. Draka v podobě obří kostry nosí sboristky nad hlavami jako symbol démonické zlé síly. Neustálé jeho objevování vyvolalo opakovaně v hledišti nechtěný smích. Ať už to byly momenty, kdy drak nakukuje do scény, kouří se mu z nozder, posléze do jeho tlamy Ismen „odloží“ znesvěcený kovový kříž, nebo se před drakovým běsněním schovává za paravanem. Drak nakonec umírajícího Ismena pohltí.

Antonín Dvořák: Armida, Národní divadlo v Praze – Aleš Briscein (Rinald), Svatopluk Sem (Ismen), Sbor Národního divadla (foto Zdeněk Sokol)
Antonín Dvořák: Armida, Národní divadlo v Praze – Aleš Briscein (Rinald), Svatopluk Sem (Ismen), Sbor Národního divadla (foto Zdeněk Sokol)

V roli Ismena podal barytonista Svatopluk Sem vynikající interpretační a herecký výkon. Podle mého názoru nejlepší výkon v této inscenaci. Alžběta Poláčková jako Armida oplývá půvabným jevištním zjevem a přesvědčivým hereckým projevem, pěvecky se s rolí vyrovnala dobře, ačkoli tak dramatické zpívání není její obor. Další kvalitní výkon byl Rinald Aleše Brisceina, dlouhá, velmi náročná a jistě únavná role. Pochválit si také zaslouží poustevník Petr Štefana Kocána.

Antonín Dvořák: Armida, Národní divadlo v Praze (foto Zdeněk Sokol)
Antonín Dvořák: Armida, Národní divadlo v Praze (foto Zdeněk Sokol)

Sbor Národního divadla, rozšířený o externí síly, měl velké rezervy ve srozumitelnosti především v ženských hlasech, které se nepodařilo sbormistru Lukáši Kozubíkovi oblomit.

Dirigent a hudební ředitel Národního divadla Robert Jindra Dvořákovu Armidu nastudoval již podruhé. Ze své první inscenace v ostravské opeře obsadil znovu barytonistu Martina Bártu jako Bohumíra a Martina Šrejmu do role rytíře Svena. Očekával jsem interpretační pojetí, které bude mít zkušenostmi získanou hloubku. Kromě dobře připravených sólistů na mě však hudební provedení zapůsobilo nedodělaným dojmem. Jednotlivé dramatické hudební plochy v Jindrově podání vyzněly staticky a bez vývoje. Obsahovaly minimum agogiky a hudebních nuancí. Orchestr hrál opatrně. Mohu si klást otázku, zda hudební ředitel, zároveň šéfdirigent Košické filharmonie a hlavní hostující dirigent SOČRu, který si za svou první sezónu v Národním divadle kromě repríz vybral pouze jednu premiéru, má dost času a energie se věnovat souboru naplno.

Antonín Dvořák: Armida, Národní divadlo v Praze – Svatopluk Sem (Ismen), František Zahradníček (Hydraot) (foto Zdeněk Sokol)
Antonín Dvořák: Armida, Národní divadlo v Praze – Svatopluk Sem (Ismen), František Zahradníček (Hydraot) (foto Zdeněk Sokol)

Hodnocení autora recenze: 80%

Antonín Dvořák: Armida
Premiéra 19. května 2023, 19:00 hodin
Národní divadlo v Praze

Inscenační tým
Režie: Jiří Heřman
Hudební nastudování: Robert Jindra
Sbormistr: Lukáš Kozubík
Dramaturgie: Patricie Částková
Choreografie: Marek Svobodník
Scéna: Dragan Stojčevski
Kostýmy: Zuzana Rusínová
Světelný design: Daniel Tesař

Obsazení
Hydraot: František Zahradníček
Armida: Alžběta Poláčková
Ismen: Svatopluk Sem
Rinald: Aleš Briscein
Bohumír: Martin Bárta
Petr: Štefan Kocán
Sven: Martin Šrejma
Ubald, hlasatel: Jan Šťáva
Muezín: Radek Martinec
Siréna: Doubravka Součková
Derviš: Patrik Čermák

Sbor Národního divadla
Orchestr Národního divadla
Balet Opery Národního divadla

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]
  1. 1
  2. 2

Mohlo by vás zajímat


3.3 12 votes
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments