Až se tajil dech. Montserrat Caballé slaví pětaosmdesátiny

Jedinečný hlasový fond španělské sopranistky Montserrat Caballé, která se narodila 12. dubna 1933, snese podle odborníků srovnání snad pouze s nejslavnější pěvkyní dvacátého století Marií Callas. S ní ji pojí nejen shodné iniciály, ale také impozantní osobnost a dlouhá kariéra.

Montserrat Caballé (1971) (zdroj commons.wikimedia.org)

Montserrat Caballé však na rozdíl od démonické tragédky Callas proslula především krásou a křehkostí svého hlasu, z jehož pianissim ve výškách se až tajil dech. Ohromující byly však nejen její hlasové dispozice, ale i šířka repertoáru, zahrnujícího na devět desítek operních rolí a osm stovek písní.

Montserrat Caballé (1975) (zdroj commons.wikimedia.org)

Pěvkyně proslula především svou interpretací Belliniho a Donizettiho oper. Průlom v její kariéře znamenal záskok v newyorské Carnegie Hall v roce 1965 v titulní roli Donizettiho opery Lucrezia Borgia.

Montserrat Caballé se ale nevyhýbala ani jiným hudebním žánrům. Jako jediná pěvkyně svého oboru zabodovala na žebříčcích pop-music díky duetu Barcelona ze stejnojmenného alba, které nazpívala s již zesnulým frontmanem skupiny Queen Freddiem Mercurym. Tato skladba byla vybrána jako zahajovací píseň pro letní olympiádu v Barceloně v roce 1992. Několik let také spolupracovala s řeckým multiinstrumentalistou Vangelisem.

Kvůli vážným zdravotním problémům a svému věku však tato černovlasá korpulentní dáma, která bývala ozdobou těch nejpřednějších operních scén a koncertních pódií na celém světě, už několik let veřejně vystupuje jen sporadicky. Její umění měli možnost několikrát obdivovat také milovníci hudby v České republice, naposledy v srpnu 2010 na Mezinárodním hudebním festivalu Petra Dvorského na zámku v Jaroměřicích nad Rokytnou.

Montserrat Caballé a Peter Dvorský (2010 Jaroměřice nad Rokytnou) (zdroj arskoncert.cz)

V dubnu 2014 byla Montserrat Caballé obviněna, že v daňovém přiznání za rok 2010 zatajila příjem kolem 500.000 eur. Hrozícímu vězení unikla, ale byla jí vyměřena pokuta překračující částku 250.000 eur (asi 6,4 milionu korun).

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]