Bach a Zelenka u Panny Marie Sněžné

Velmi niterný, intimní a ojedinělý večer s vlastně nepříliš popsatelnými pocity, jak už to ostatně u intenzivních duchovních prožitků bývá. I tak by se dalo charakterizovat zatím poslední hudební setkání s Janem Dismasem Zelenkou a Johannem Sebastianem Bachem v pražském kostele Panny Marie Sněžné. O den později pak soubory Collegium Vocale 1704 a Collegium 1704 vystoupily se stejným programem v sousedních Drážďanech.
Je až s podivem, jak se k sobě Zelenkovy čistě vokální polyfonní kompozice a Bachova moteta hodí. Jak kdyby oba mistři své partitury skutečně psali pro jeden společný večer, po vzájemné domluvě. Jejich společných průsečíků je nečekaně mnoho, počínaje východisky z někdejších hudebních tradic, až po v nejednom případě obdobnou techniku skladby.
Václav Luks toho o všech možných okolnostech, souvisejících ať už se samotnou dobou, tak i tvorbou Zelenky i Bacha, ví evidentně hodně. Podobně jako už několikrát v minulosti to dokázal i tentokrát, nejen samotným rafinovaným sestavením programu, ale především jeho zasvěcenou interpretací, plnou překvapivých barev, často až nečekaně expresivních výrazů, s působivě volenou dynamikou a přesně zacílenými tempy.
Zdá se, že Collegium Vocale 1704 u nás nemá v současné době praticky žádnou konkurenci. Jeho dokonalé sezpívání, sladění jednotlivých hlasů, to, jak se úžasně barevně vzájemně doplňují, skutečně až bere dech. Už jen proto doufejme, že i tento zatím poslední program Collegia 1704 se brzy objeví mezi nahrávkami Luksova souboru.
Neméně slibně vypadá i chystaný listopadový večer s přizváním zahraničních sólistů, letošní tečkou ojedinělého projektu Hudebního mostu Praha-Drážďany má pak být silvestrovské provedení Bachovy Velké mše h moll.
Zelenka & Bach
12.10.2009
Praha kostel Panny Marie Sněžné
Collegium 1704 (P.Kornfeld-varhany, L.Mašek-violoncello, O.Štajnochr-kontrabas, J.Čižmář-teorba)
Collegium Vocale 1704 (B.Sojková, S.Mihalcová, R.Pušová, M.Fadljevičová, K.Ševčíková, J.Mikušek, H.El-Dunia, Č.Svoboda, T.Král, J.Nosek, M.Kotulan)
dirigent V.Luks
J.D.Zelenka: Responsoria pro hebdomada sacta
J.S.Bach: Komm, Jesu Komm! / Jesu, meine Freude
 
foto Luděk Sojka

Mohlo by vás zajímat


Komentáře. Respektujte prosím pravidla diskuze.

Please Login to comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Upozornit na