Bach a Zelenka u Panny Marie Sněžné

Velmi niterný, intimní a ojedinělý večer s vlastně nepříliš popsatelnými pocity, jak už to ostatně u intenzivních duchovních prožitků bývá. I tak by se dalo charakterizovat zatím poslední hudební setkání s Janem Dismasem Zelenkou a Johannem Sebastianem Bachem v pražském kostele Panny Marie Sněžné. O den později pak soubory Collegium Vocale 1704 a Collegium 1704 vystoupily se stejným programem v sousedních Drážďanech.
Je až s podivem, jak se k sobě Zelenkovy čistě vokální polyfonní kompozice a Bachova moteta hodí. Jak kdyby oba mistři své partitury skutečně psali pro jeden společný večer, po vzájemné domluvě. Jejich společných průsečíků je nečekaně mnoho, počínaje východisky z někdejších hudebních tradic, až po v nejednom případě obdobnou techniku skladby.
Václav Luks toho o všech možných okolnostech, souvisejících ať už se samotnou dobou, tak i tvorbou Zelenky i Bacha, ví evidentně hodně. Podobně jako už několikrát v minulosti to dokázal i tentokrát, nejen samotným rafinovaným sestavením programu, ale především jeho zasvěcenou interpretací, plnou překvapivých barev, často až nečekaně expresivních výrazů, s působivě volenou dynamikou a přesně zacílenými tempy.
Zdá se, že Collegium Vocale 1704 u nás nemá v současné době praticky žádnou konkurenci. Jeho dokonalé sezpívání, sladění jednotlivých hlasů, to, jak se úžasně barevně vzájemně doplňují, skutečně až bere dech. Už jen proto doufejme, že i tento zatím poslední program Collegia 1704 se brzy objeví mezi nahrávkami Luksova souboru.
Neméně slibně vypadá i chystaný listopadový večer s přizváním zahraničních sólistů, letošní tečkou ojedinělého projektu Hudebního mostu Praha-Drážďany má pak být silvestrovské provedení Bachovy Velké mše h moll.
Zelenka & Bach
12.10.2009
Praha kostel Panny Marie Sněžné
Collegium 1704 (P.Kornfeld-varhany, L.Mašek-violoncello, O.Štajnochr-kontrabas, J.Čižmář-teorba)
Collegium Vocale 1704 (B.Sojková, S.Mihalcová, R.Pušová, M.Fadljevičová, K.Ševčíková, J.Mikušek, H.El-Dunia, Č.Svoboda, T.Král, J.Nosek, M.Kotulan)
dirigent V.Luks
J.D.Zelenka: Responsoria pro hebdomada sacta
J.S.Bach: Komm, Jesu Komm! / Jesu, meine Freude
 
foto Luděk Sojka

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat