Nový pokus o zdolání Bayreuthu startuje

Bayreuth – kolikátý už pokus? Je nejvyšší čas na ten nejnovější. Šestnáctého října totiž začíná předprodej – příjem písemných objednávek – na příští ročník wagnerovského festivalu. Pokud se tam vůbec chcete někdy dostat, musíte i tenhle pokus absolvovat. Byť se na přidělení lístků čeká okolo deseti let, je třeba rok co rok trpělivě objednávat a vzápětí stejně trpělivě snášet odmítnutí s tím, že i tentokrát je plno, a že snad příště…
Program Bayreuther Festspiele slibuje pro příští rok znovu podle soudu mnohých nepříliš povedené Mistry pěvce norimberské v režii Kathariny Wagner (dirigent Sebastian Weigle), neméně kontroverzní inscenaci Parsifala Stefana Herheima (dirigent Daniele Gatti), opakuje se i pochopitelně celý Ring Tankreda Dorsta (dirigent Christian Thielemann). Čili celkem známá jména už z posledních ročníků.
Poté, co letos festivalová premiéra chyběla, je pro příští rok ohlášen nový Lohengrin. Režie se ujme Hans Neuenfels (určitě vzpomínáte na aféru kolem jeho berlínské inscenace Mozartova Idomenea s useknutýma hlavama některých proroků světových náboženství), hudební nastudování nového Lohengrina má mít příští rok na starosti Andris Nelsons.
O obsazení řady rolí na Bayreuther Festspiele 2010 se stále spekuluje. Největší pozornost však vyvolaly dohady o tom, že v novém Lohengrinovi se má coby Elsa objevit Anna Netrebko – společně s Jonasem Kaufmannem v titulní roli. Tahle “horká aktualita” byla pochopitelně – jak už to i ve světě opery čím dál častěji bývá – doprovázena nejrůznějšími “trefnými” obrázky a kolážemi…
Ovšem před pár dny přišlo oficiální oznámení vedení festivalu, podle kterého se role Elsy ujme Anette Dasch, potvrzena byla také Evelyn Herlitzius coby Ortruda.

A co za to? Bayreuth pro příští rok opět zdražuje. Ty nejlepší lístky vyjdou na 280 Euro (letos 225 Euro), zadní rohové přízemí (s už trochu sníženou viditelností) bude pro příští rok stát 95 Euro (letos 77 Euro). Doufat ale v pokles zájmu a tudíž ve zkrácení oné destileté fronty na vstupenky by bylo nanejvýš pošetilé…
Ještě stručně k dalším plánům festivalu: V roce 2011 ma přijít nový Tannhäuser (režie Sebastian Baumgarten, dirigent Thomas Hengelbrock), rok poté Bludný Holanďan (režie Sebastian Nübling, dirigent Christian Thielemann, Adrienne Pieczonka jako Senta), v roce 2013 nový Prsten Nibelungův (o jménech inscenátorů se zatím spekuluje), v roce 2015 se počítá s novým Tristanem a Isoldou (Katharina Wagner – Christian Thielemann).

 

www.bayreuther-festspiele.de

Mohlo by vás zajímat


7
Komentáře. Respektujte prosím pravidla diskuze.

Please Login to comment
7 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
0 Comment authors

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
postscriptum

Rodiče čekají už 12-tou sezónu. Systém přidělování vstupenek mi přijde trochu nespravedlivý. Hlavně proto, že jakmile se dočkáte, tak vám přidělují vstupenky rok co rok, dokud nepřestanete objednávat. A upřímě: Kdo z fajnšmekrů by přestal? To by musela přijít bída, hlad a nouze nebo smrt :-). A pak také proto, že mnoho lidí se vstupenkami spekuluje, mají objednáno na všechny strýčky, tetičky, kolegy, bývalé manžely a manželky, svoje ještě nenarozené i narozené vlastní i nevlastní děti…. :-) No a pak se má na slušného čekatele dostat :-) Systém přidělování vychází z národní povahy Němců, kteří jsou poslušní, čekají a nepodvádějí.… Číst vice »

Elf

Dostat se tam dá. Vyrazíte ráno a budete doufat, že někdo přijde prodat nevyužitou vstupenku před divadlo. Letos jsem po deváté zkusil a devětkrát to vyšlo. Chce to jen pevné nervy a nelitovat času a peněz za benzín, kdyby to náhodou nevyšlo. Ale pravděpodobnost je vysoká.

bianca

Dělá to na mě dojem, že existuje uzavřený okruh "vyvolených", kteří se v Bayreuthu setkávají rok co rok a "vetřelci" prostě nemají šanci. Po 12 letech už bych se na to určitě vykašlala a nebo zkusila variatu, kterou navrhuje Elf. Někdy skutečně takováhle přímá ceśta vede nejspolehlivěji k úspěchu.

Anonymous

Studenti umeleckych oboru se do Festspielhausu mohou dostat pres bayreuthskou letni akademii. Nevim, jestli to stale trva, ale prazska HAMU mela s tamni akademii jeden cas partnerstvi. Ucastnici letni akademie si mohou se slevou (!) koupit vstupenky na vsechna predstaveni, ktera se behem jejich pobytu v Bayreuthu hraji.

postscriptum

S poctivostí nejdál dojdeš se říká. Mnoho mých známých má zažádáno o vstupenky na celou svoji širokou rodinu a pak je prodávají kamarádům. Kdyby tohle nedělali, dostane se na slušné a poctivé lidi určitě dřív. Byereuth neni Glyndbourne. Je to pravda prestižní festival, ale zase taková snobárna to není. Kdyby se nespekulovalo se vstupenkami, zbyly by i pro "nás normální" publikum.

Anonymous

Zmiňovaní Mistři pěvci z Bayreuthu na DVD :

http://shop.bayreuther-festspiele.de/cd_und_dvd/cd_und_dvd_290.html

Tantris1978

Já objednávám jen na sebe (přiznám se, že mne až při čtení Vačšich ohlasů napadlo, že se dá přeci objednat na trůzné příbuzné a tak) a zatím to vychází, že jeden rok jedu, jeden ne. Letos jsem nebyl, tak doufám, že udrží německou pravidelnost :-)