První záběry z chystané premiéry v pražském ND

Hry o Marii Bohuslava Martinů jsou první premiérou opery pražského Národního divadla v Praze v této sezóně, připravovanou k padesátému výročí úmrtí jednoho z nejvýznamnějších českých skladatelů.

Hry o Marii mají neobvyklý tvar – jsou složeny ze čtyř samostatných příběhů, které však – jakkoli spolu vzájemně konstrastují – do sebe zapadají stejně, jako mistrovsky sestavená mozaika.

Martinů napsal Hry o Marii v rozmezí let 1933-1934, tedy v době, kdy žil v Paříži. Pražské Národní divadlo je poprvé uvedlo už v roce 1936 (dirigent Josef Charvát, režie Josef Munclinger), pak v roce 1969 (dirigent Bohumír Liška, režie Ladislav Štros) a zatím naposledy roku 1990 (dirigent František Vajnar, režie Ladislav Štros).

Asi nejlépe dílo charakterizují slova samotného Martinů:

“Mým původním plánem bylo užít přímo starých syžetů českých. Našel jsem však jenom určité zlomky, které se ne dosti hodily ke zpracování scénickému. Hledal jsem tedy materiál ve francouzské divadelní literatuře a užitím lidových textů našich jsem jaksi překomponoval tyto syžety na naše legendy. Volil jsem je proto, že se mi dobře hodí pro moji muziku. Ostatně je to návrat ke starému divadklu, a je to právě divadlo, co jsem hledal.”

Nynější inscenaci, která má premiéru 29.října, chystají dirigent Jiří Bělohlávek, režisérem je šéf opery ND Jiří Heřman. Operní sbor první scény bude posílen Pražským filharmonickým sborem, přizván je i Kühnův dětský sbor. Počet účinkujících, včetně mnoha sólistů v několika desítkách rolí, tak dosahuje bezmála dvou stovek.

Není to tak dlouho, co Hry o Marii nastudovala plzeňská opera (2005 – dirigent Jan Zbavitel, režie Jiří Nagy), před pár dny dílo koncertně provedli v Bratislavě (recenzi najdete zde).

Recenzi nové inscenace včetně těch, které vyšly jinde, pochopitelně hned po premiéře najdete na Opeře Plus.

www.narodni-divadlo.cz

Fota ze zkoušek Ilona Sochorová

Ještě malá ukázka z nedávné plzeňské inscenace Her o Marii:

Mohlo by vás zajímat


4
Komentáře. Respektujte prosím pravidla diskuze.

Please Login to comment
4 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
0 Comment authors

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
števo

Bratislava mala tiez svoje koncertne provedenie Hier.

Pekne stranky, zaujimave. Navyše krasne graficky zpracovane.

Luboš

Škoda jen, že o dílo Martinů naše domácí "hudbymilovné" obecenstvo moc nestojí.

elf

Jo, jo Martinů se málo hraje Takže uvidíme, co se z tohoto zajímavého díla podaří orchestru ND "vydobýt". Je to spíš cyklus oratorií, než opera…
No a krátce poté nás čeká další překvápko. Eva Urbanová v roli Salome. To jsem zvědav ještě víc…

Zdeněk

Tak jsem se právě vrátil z premiéry Her v Národním a ještě se z toho trošku vzpamatovávám. Tak nadšený jsem snad ještě z ničeho jiného v tomhle domě nebyl! Čistá radost. Prosté i monumentální, dojemné i děsivé, každá tragédie najde svoji katarzi… dokonalé dílo téměř dokonale provedené. Filharmonický sbor asi "popíchnul" i sbor divadelní k nevídanému výkonu – o dětech z Kühnova sboru nemluvě. Jednotlivé sólisty nemá cenu vyzdvihovat – všichni velice pokorně sloužili celku, který je díky tomu fantastický. Výtvarné a režijní pojetí snoubí moderní prostředky s velmi tradičními motivy, se kterými zachází s maximální pokorou a přitom tyto… Číst vice »