Opera PLUS
  • Recenze
  • Rozhovory
  • Zprávy
  • Chystá se
  • Tanec
  • Inzerce
  • Operní panorama
  • Soutěže
    • Výherci soutěží
  • Encyklopedie
  • O nás
  • Více
    • Album týdne
    • Čtenářský blog
    • Filmová Hudba
    • Klasika
    • Lifestyle
    • Osobnosti
    • Portréty
    • Postřehy
    • Publicistika
    • Seznamte se
    • Soudobá Hudba
    • Stará Hudba
    • Týden s Tancem
Čtení Bach i Wagner. Na mobilní varhany hrál v Praze Cameron Carpenter
sdílejte:
Opera PLUSOpera PLUS
Font ResizerAa
Mobilní menu Opera PLus
  • Recenze
  • Rozhovory
  • Zprávy
  • Chystá se
  • Tanec
  • Inzerce
  • Operní panorama
  • Soutěže
  • Encyklopedie
  • O nás
    • Album týdne
    • Čtenářský blog
    • Filmová Hudba
    • Lifestyle
    • Osobnosti
    • Portréty
    • Publicistika
    • Seznamte se
    • Soudobá Hudba
    • Stará Hudba
    • Klasika
    • Postřehy
    • Týden s tancem
Napište nám
data-width="" data-height="" data-small-header="false" data-adapt-container-width="true" data-hide-cover="false" data-show-facepile="true">
Opera PLUS
Připojte se k největší komunitě klasické hudby Přihlásit se
Sledujte nás
© Opera PLUS 2025 - Všechna práva vyhrazena
HudbaZprávy

Bach i Wagner. Na mobilní varhany hrál v Praze Cameron Carpenter

ČTK
Publikováno 26/10/2015
sdílejte:
3 minut čtení
sdílejte:

Cameron Carpenter včera večer v pražském Foru Karlín na koncertu v rámci festivalu Struny podzimu představil vlastní mobilní digitální varhany. Čtyřiatřicetiletý hudebník, který svou vizáží připomíná spíše rockovou hvězdu, zaujal zaplněné hlediště interpretací klasické varhanní literatury. Carpenterův na míru postavený nástroj International Touring Organ přivezl do Prahy ve třiceti boxech sedmnáctimetrový kamion. Vývoj nástroje trval přes deset let a stál více než milion dolarů.

Cameron Carpenter - International Touring Organ (foto archiv Struny podzimu)
Cameron Carpenter – International Touring Organ (foto archiv Struny podzimu)

Z futuristicky vyhlížejícího jeviště, kterému dominovaly čtyři desítky černo-červených reprobeden, v první polovině koncertu zazněla díla Johanna Sebastiana Bacha. Posluchači fascinovaně sledovali Carpenterovu techniku hraní nohama, na které si obouvá speciální, na míru šité boty z jemné kůže, obvykle užívané na rukavice. Tyto boty mu prý umožňují používat nohy jako „tříprsté končetiny“ za použití prstů, klenby chodidla i paty. Carpenter při této technice nezapře své zkušenosti ze čtrnáctiletého studia tance.

Po přestávce byla na programu předehra k Wagnerovým Mistrům pěvcům norimberským. Prostor dostaly i Carpenterovy improvizace, ve kterých proniká do mnoha hudebních žánrů. Po skončení koncertu pořadatelé pro zájemce připravili v rámci festivalového přídavku Encore setkání s Carpenterem a mladou českou varhanicí Kateřinou Chrobokovou alias Katt, jež je také majitelkou vlastních mobilních varhan.

Carpenter je prvním varhaníkem, který získal nominaci na cenu Grammy, jeho album If You Could Read My Mind na sklonku léta ocenila i porota ECHO Klassik v kategorii Instrumentalista roku. „Superstar, jehož extravagance vystupování jde ruku v ruce s jeho nezpochybnitelnou virtuozitou,“ charakterizoval nedávno Camerona Carpentera deník The New Yorker.

Cameron Carpenter - International Touring Organ (foto archiv Struny podzimu)
Cameron Carpenter – International Touring Organ (foto archiv Struny podzimu)

Carpenter začal na varhany hrát ve čtyřech letech a jeho talent mu zajistil pověst zázračného dítěte. Zásadním mezníkem jeho kariéry se stala právě stavba jeho vlastního mobilního luxusního nástroje, který nahrazuje obří chrámové varhany.

Festival Struny podzimu zahájila 5. října před vyprodanou Státní operou v Praze mallorská zpěvačka Buika. Festival potrvá do 18. listopadu a v programu oslaví svou dosavadní historii, v níž posluchače provázel nejrůznějšími žánry se světovými muzikanty.

TémataCameron CarpenterStruny podzimu
Sdílet článek
Facebook email vytisknout
sdílejte:
Předchozí článek Baletní panorama Pavla Juráše (146)
Další článek Jeho koncerty jsou zahaleny mystickou aurou. Sokolov – poslední z velké ruské tradice
0 0 hlasy
Ohodnoťte článek
Odebírat
Přihlášení
Upozornit na
guest
guest
0 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Opera PLUSOpera PLUS
Sledujte nás
© 2025 Opera PLUS
wpDiscuz
Vítejte zpět!

Přihlášení k účtu

Username or Email Address
Password

Zapomenuté heslo?

Not a member? Sign Up