Bach i Wagner. Na mobilní varhany hrál v Praze Cameron Carpenter

Cameron Carpenter včera večer v pražském Foru Karlín na koncertu v rámci festivalu Struny podzimu představil vlastní mobilní digitální varhany. Čtyřiatřicetiletý hudebník, který svou vizáží připomíná spíše rockovou hvězdu, zaujal zaplněné hlediště interpretací klasické varhanní literatury. Carpenterův na míru postavený nástroj International Touring Organ přivezl do Prahy ve třiceti boxech sedmnáctimetrový kamion. Vývoj nástroje trval přes deset let a stál více než milion dolarů.

Cameron Carpenter - International Touring Organ (foto archiv Struny podzimu)
Cameron Carpenter – International Touring Organ (foto archiv Struny podzimu)

Z futuristicky vyhlížejícího jeviště, kterému dominovaly čtyři desítky černo-červených reprobeden, v první polovině koncertu zazněla díla Johanna Sebastiana Bacha. Posluchači fascinovaně sledovali Carpenterovu techniku hraní nohama, na které si obouvá speciální, na míru šité boty z jemné kůže, obvykle užívané na rukavice. Tyto boty mu prý umožňují používat nohy jako “tříprsté končetiny” za použití prstů, klenby chodidla i paty. Carpenter při této technice nezapře své zkušenosti ze čtrnáctiletého studia tance.

Po přestávce byla na programu předehra k Wagnerovým Mistrům pěvcům norimberským. Prostor dostaly i Carpenterovy improvizace, ve kterých proniká do mnoha hudebních žánrů. Po skončení koncertu pořadatelé pro zájemce připravili v rámci festivalového přídavku Encore setkání s Carpenterem a mladou českou varhanicí Kateřinou Chrobokovou alias Katt, jež je také majitelkou vlastních mobilních varhan.

Carpenter je prvním varhaníkem, který získal nominaci na cenu Grammy, jeho album If You Could Read My Mind na sklonku léta ocenila i porota ECHO Klassik v kategorii Instrumentalista roku. “Superstar, jehož extravagance vystupování jde ruku v ruce s jeho nezpochybnitelnou virtuozitou,” charakterizoval nedávno Camerona Carpentera deník The New Yorker.

Cameron Carpenter - International Touring Organ (foto archiv Struny podzimu)
Cameron Carpenter – International Touring Organ (foto archiv Struny podzimu)

Carpenter začal na varhany hrát ve čtyřech letech a jeho talent mu zajistil pověst zázračného dítěte. Zásadním mezníkem jeho kariéry se stala právě stavba jeho vlastního mobilního luxusního nástroje, který nahrazuje obří chrámové varhany.

Festival Struny podzimu zahájila 5. října před vyprodanou Státní operou v Praze mallorská zpěvačka Buika. Festival potrvá do 18. listopadu a v programu oslaví svou dosavadní historii, v níž posluchače provázel nejrůznějšími žánry se světovými muzikanty.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat