Bachův varhanní podzim zve příznivce barokní hudby k jedinečným zážitkům již podeváté

Důstojné chrámy, mohutný zvuk varhan a hravost hudby. Bachův varhanní podzim je festival varhanní a komorní hudby, který letos tematicky odkazuje ke 100. výročí založení Československa. V říjnu 2018 se odehraje jeho 9. ročník. Letos je na programu celkem devět koncertů předních protagonistů varhanního světa, z nichž čtyři se odehrají v Brně.

Festival zahájí koncert varhaníka slavného drážďanského Frauenkirche Samuela Kummera. Koncert s programem německých romantiků se uskuteční v úterý 2. října v 19:00 v kostele sv. Ignáce na Karlově náměstí v Praze.

První z řady čtyř brněnských koncertů provede ve středu 3. října polský varhaník, improvizátor a pedagog Julian Gembalski, který rozezní varhany jezuitského kostela Nanebevzetí Panny Marie. Stálice české varhanní scény Irena Chřibková pak usedne za nedávno rozšířené varhany v brněnském kostele sv. Tomáše ve čtvrtek 11. října. Neděle 14. října bude patřit v bazilice Nanebevzetí Panny Marie Martinu Moudrému, který se specializuje na dílo romantického skladatele Maxe Regera. Vítaným zpestřením brněnského programu bude koncert Davida Ebena ajeho souboru Schola Gregoriana Pragensis, který je ideálním propojením varhan a sborového mužského zpěvu. Prostřednictvím gregoriánského chorálu přivede posluchače k samým kořenům evropské duchovní hudby. Jako protiklad pak nabídne liturgické zpěvy Petra Ebena z poloviny 20. století. Koncert se uskuteční 21. října v 19:00 a určitě si ho nenechte ujít.

Aneta Ručková (zdroj Bachův varhanní podzim)

Jihomoravským milovníkům Bacha doporučujeme také vyrazit na výlet do nedalekého Doubravníku, kde se v neděli 7. října v kostele Povýšení sv. Kříže představí mladičká operní pěvkyně Aneta Ručková za doprovodu barokních varhan v podání Josefa Kratochvíla.

Jako každoročně je varhanní program doplněn o jeden komorní koncert – tentokrát se špičkovými interprety houslistou Janem Talichem a pianistou Martinem Kasíkem. Ti v Českých Budějovicích 18. října provedou díla Smetany, Janáčka a samozřejmě Bacha.

Festival zavítá také do Žďáru, kde 20. října vystoupí mladá varhanice Petra Kujalová, a do Prostějova, kde se 9. ročník festivalu slavnostně uzavře koncertem titulárního varhaníka brněnské katedrály Petra Kolaře. Tento poslední koncert připadá na den 100. výročí vzniku Československé republiky, tedy 28. října 2018.

Bachův varhanní podzim tedy opět slibuje jedinečné zážitky. Česká země letos slaví významné kulaté výročí – oslavujme tedy také kvalitní hudbou a silnými uměleckými prožitky!

 

Koncerty:

2. 10. Samuel Kummer (varhany), Praha
3. 10. Julian Gembalski (varhany), Brno
7. 10. Aneta Ručková (soprán) a Josef Kratochvil (varhany), Doubravník
11. 10. Irena Chřibková (varhany), Brno
14. 10. Martin Moudrý (varhany), Brno
18. 10. Jan Talich (housle) a Martin Kasík (klavír), České Budějovice
20. 10. Petra Kujalová (varhany), Žďár nad Sázavou
21. 10. Schola Gregoriana Pragensis (um. vedoucí David Eben), Tomáš Thon (varhany), Brno
28. 10. Petr Kolař (varhany), Prostějov

 

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]