Balet NDM tančí o víkendu na festivalu v Německu a v květnu v Izraeli

Inscenaci Rossiniho karty uvede soubor baletu Národního divadla moravskoslezského o tomto víkendu dvakrát na festivalu Tanztage v německém Oldenburgu. Se stejným programem vyrazí koncem dubna do Izraele, kde od 2. do 7. května postupně odehraje šest představení ve třech divadlech: čtyři v Tel Avivu a po jednom v Haifě a v Jeruzalémě.
Balet Národního divadla moravskoslezského – Rossiniho karty (Shino Sakurado na fotografii k festivalovému vizuálu, foto Serghei Gherciu)

Inscenace dvou choreografií dostala název podle Rossiniho karet Maura Bigonzettiho a je to doslova „taneční hostina“. Bigonzetti je velkým obdivovatelem Gioacchina Rossiniho a pro svou choreografii použil některé z jeho neznámějších skladeb. Italský romantický skladatel byl velký labužník – rád a s velkou vášní vařil i jedl. Bigonzettiho dílo je vytvořeno i jako pocta této Rossiniho zálibě. Nechybí ani oblíbený skladatelův recept na špagety. Večer doplňují existenciálně laděné Následky španělského choreografa Juanja Arquése. V Ostravě měla inscenace Rossiniho karty premiéru v listopadu 2019 a letos 25. května ji pro místní diváky odehraje soubor naposledy. Balet NDM za ni získal na česko-slovenské přehlídce Balet 2019 cenu za nejlepší kolektivní výkon. Rita Pires a Koki Nishioka obdrželi za sólové výkony širší nominace na Cenu Thálie 2020.

Balet Národního divadla moravskoslezského – Rossiniho karty (foto Serghei Gherciu)

Festival Tanztage v německém Oldenburgu si dokonce vybral sólistku baletního souboru NDM Shino Sakurado pro vizuál letošního, už 15. ročníku. Pořadatelé zvolili právě jednu z fotografií z jejího sólového výstupu v Bigonzettiho choreografii. „Mottem festivalu je jinakost, pestrost, odlišnost tanečních stylů. Takže nás samozřejmě velmi těší, že budeme vystupovat na přehlídce, kam kromě nás pozvali organizátoři špičkové světové soubory třeba z Izraele nebo Francie,“ říká šéfka souboru Lenka Dřímalová.

V programu Oldenburského státního divadla k letošní přehlídce Tanztage se mj. píše: „15. ročník festivalu se dívá od západu na východ, do jiných kultur, a ukazuje různé, často velice intimní přístupy k velkým společným problémům našeho světa. (…) Lidé se stěhují po celou dobu své existence, protože doufají v klidnější nebo snadnější život. Dějiny člověka jsou dějinami jeho pohybu po Zemi. Bez migrace by svět, jak ho známe, neexistoval. Díky ní jsou dnes naše kultury takové, jaké jsou. Protože s lidmi migruje všechno: know-how a kapitál, jazyk a náboženství, geny a nemoci, rostliny a zvířata. Každá inscenace uvedená na festivalu o této skutečnosti vypovídá po svém.“

Do Izraele byl soubor pozván díky doporučení choreografa Itzika Galiliho. Netajil se spokojeností s výkony souboru a chystá se do Ostravy opět v příští sezoně, kdy pro změnu bude součástí inscenačního týmu Janáčkovy opery Příhody lišky Bystroušky. „Současně s aktuálním pozváním do Izraele jsme získali také tamní zastoupení renomované agentury pro zájezdy do dalších zemí,“ netají radost Lenka Dřímalová. (Balet NDM nastudoval choreografii Itzika Galiliho O Balcão de Amor v rámci inscenace All That Jazz, Rock, Blues v roce 2017).

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments