Baletní panorama Pavla Juráše (101)

  1. 1
  2. 2
  3. 3

Michal Krčmář: Dobrá otázka. Pro čtenáře, kteří jsou pravidelnými odběrateli reportáží z Operaplus.cz to význam rozhodně má, ale vím, že spousta lidí má stále rádo text čištěný. Vím to od mé babičky, a kdyby Opera Plus vycházela vyčištěně, určitě by si jí pravidelně obstarávala. Dávám to jako malý příklad ze života, jelikož moje babička je můj největší fanoušek.

Jan Fousek: Určitě, proč hledat na internetu, když nám to vždy shrnete na pár stran. (smiech)

Romina Kolodziej: Určite má to zmysel, vďaka článkom sa dozvedáme veľa veci, o ktorých možno netušíme! A v dnešnej dobe internet je prvoradým prostriedkom komunikácie, takže je dôležité dávať takéto články na internet. Je to istota, že veľa ľudí si to prečíta. Pre mňa osobne najlepšia forma komunikácie.

Michal Matys: To je myslím si velmi individuální, každý se musí rozhodnout, čím se nechá ve virtuálním světě zahltit. Pro mě osobně pravidelný sloupek smysl má. I když ho sám čtu, jak jsem již napsal, velmi nepravidelně, ale s o to větším zaujetím se pak Panoramou nechám “zahltit”. (smiech)

Lukáš Slavický: Myslím, že takový sloupek má jistě smysl a je dobře že si čtenář může něco takového na internetu vyhledat.

Stý diel, je to už nejaké výročie?

Ondřej Vinklát: Jeden díl každý týden. Sto dílů to jsou necelé dva roky práce!!!

Dominik Slavkovský: Áno, predsa sté! (smiech)

Johana Mücková: Baletní panorama vychází každý týden po téměř dva roky. Stý díl, to už je hezké výročí. Gratuluji a přeji minimálně stovku dalších pokračování!

Lukáš Cenek: Ano i ne, záleží, jak se na to podívám. (smiech) Tím, ale že panoráma vychází jednou týdně, což je tedy již sto týdnů v řadě a píše ji jeden autor, je vaše výdrž obdivuhodná. (smiech)

Marta Drastíková: Stý díl je určitě velmi pěkné jubileum a popřála bych Panoramě alespoň jednou tolik dílů a ještě více spokojených čtenářů.

Kamil Pavelka: Určitě je to úspěch, že v dnešní době se také ještě něco jiného než politika, fotbal, a bulvár těší sledovanosti a najde si své čtenáře.

Kateřina Plachá: No samozřejmě!

Michal Krčmář: Stovka je každopádně číslo, při kterém by mělo vyjít něco speciálního a jsem rád za každé výročí s uměním spojené.

Jan Fousek: Řekl bych, že to svědčí o tom, že to stále ještě někdo čte. Jinak by se stovky panorama asi nedočkala.

Romina Kolodziej: Tak určite.

Michal Matys: Určitě.

Lukáš Slavický: Myslím, že stý díl si výročí jistě zaslouží a proto gratuluji.

Čo je podľa vás v balete a tanci najdôležitejšie?

Ondřej Vinklát: Aby to mělo smysl.

Dominik Slavkovský: U tanečníkov citeľná radosť z momentu a zmysel pre detail. (úsmev)

Johana Mücková: Tanec je fyzický pohyb, výraz, prostředek komunikace, který provází lidstvo už od pradávna, je to také neopakovatelný umělecký obor, jenž přináší jedinečné vyjádření pocitů beze slov a plný prožitek přítomného okamžiku. Co je podle mě v tanci nejdůležitější? Láska k němu a otevřené srdce.

Lukás Cenek: Myslím si, že pravdivost a poctivost! Dělat to na sto procent bez šmíry.

Marta Drastíková: Mám pocit, že v poslední době v baletu opomíjena jeho hlavní myšlenka a to estetičnost, elegance, uměleckost. Někdy je zastíněna přílišnou techničností a působí trochu jako vrcholový sport. Doufám tedy, že si balet i přes vzrůstající trend balerín gymnastek zachová svou ladnou tvář, pro kterou vlastně vznikl.

Kamil Pavelka: Láska k němu.

Kateřina Plachá: Možnost se vyjádřit, nemáme slova na všechno. (úsmev)

Michal Krčmář: Možná se opakuji, ale hudba!!! Hudba bez tance existovat může, ale tanec bez hudby se stává pohybem a to už je jiný pojem, který je také důležitý…

Jan Fousek: Stejně jako v životě – zdraví a inteligence. (smiech)

Romina Kolodziej: Duša a odovzdanie emócie divákovi. Tanec nie je o choreografii, ale o umeleckom predvedení, elegancii, citoch a srdci.

Michal Matys: Ve zkratce… U tance je nejdůležitější… Zapálení, upřímnost a talent.

Lukáš Slavický: Domnívám se, že mezi nejdůležitější věci patří píle, vytrvalost, stoprocentní nasazení a pokora a láska k tomuto krásnému umění.
***

A aktuálne novinky? Berlín slávi. 11. decembra sa vrátila na scénu Giselle v choreografii Patrice Barta. Lesk obnovenej premiére dodala Polina Semionova v titulnej partii. Primabalerína sa vrátila po dvoch rokoch do svojho bývalého berlínskeho domovského súboru, avšak už len ako hosť. V októbri síce vystúpila v Berlíne ako sólistka v Béjartovom Bolere, ale to bolo v rámci hosťovania Béjart Ballet Lausanne. Giselle zostane na programe aj v januári a februári, ale už bez Semionovej.

Inú slávu zažili diváci 7. decembra v Moskve. Ak sa niektorí umelci vyjadrujú ako pätolizači prezidenta Putina, bez ohľadu na hodnotenie jeho politiky, iní sú inde v svojom konaní. Primabalerína Svetlana Zakharova zorganizovala veľké benefičné gala Balet bez hraníc na podporu Baletnej školy v Kyjeve, kde ona sama pred rokmi študovala.

Ruskí, ukrajinskí a dokonca aj francúzski tanečníci spojili svoje talenty v nedeľu večer na javisku Veľkého divadla. Gala, napriek napätým vzťahom medzi krajinami, bolo vypredané. Zakharova dostala tento nápad po návšteve svojej alma mater. „Bola som prekvapená, že to tam nebolo len v zlom stave, ale ešte horšie, než keď som študovala,“ povedala agentúre AFP. „Keď sme v ťažkej situácii, musíme myslieť na deti, (ktoré študujú), potrebujú pomoc a to bez ohľadu na krajinu, v ktorej žijú,“ povedala primabalerína.

Iná hviezda Natalia Osipova dodala: „Ja sama som si spomenula, aké je to hrozné byť v zime na baletnej sále a mať zimnicu“. Úspech gala bol obrovský. „Sme kreatívni ľudia, nerobíme politiku. Krása, umenie nemá nič spoločné s krízou na Ukrajine,“ povedal Yuri Baranov, ktorý sa vedľa Zakharovej výrazne angažoval. „Je to iniciatíva umelcov a nie vedenia Veľkého“, povedal tanečník, ktorý sa narodil v Kyjeve a študoval tiež na tamojšej tanečnej škole ukrajinského hlavného mesta.

Pripojil sa aj známy choreograf, ktorý sa rád zviditeľní, Patrick de Bana, ktorý postavil pre Zakharovu dueto Digital Love, ako modlitbu za obete letu Malaysia Airlines. Umelecký riaditeľ školy Nobuhiro Terada zdôraznil, že nič nezabráni „našej škole v tom, aby vychovávala nové svetové hviezdy. Ukrajinci dobyli svet,“ povedal, ale ľutuje, že najlepší študenti školy tancujú v zahraničí, vrátane Ruska.

  1. 1
  2. 2
  3. 3

Mohlo by vás zajímat