Baletní panorama Pavla Juráše (25)

  1. 1
  2. 2
  3. 3
  4. 4

Tentoraz: 
– Nina Poláková, Rebecca King, Ivona Jeličová, Nataša Novotná, Lucie Skálová, Lucia Martináková – Hloužková, Jarmila Dycková, Maria Gornalova, Veronika Šlapanská, Barbora Kubátová o uplynulej sezóne, lete i sezóne budúcej 
– Kam kráča Taneční konzervatoř Brno? 
– Crème a la crème baletných hviezd na festivale St. Petersburg – Savonlinna Ballet Days 
*** 

Sezóna končí a umelcov čaká leto, ktoré je zaslúženým obdobím pre načerpanie nových síl, plánovanie i odpočinok, stretávanie s rodinou, priateľmi a na všetko to, na čo v sezóne, keď šesť dní v týždni pracujú nemajú čas a siedmy deň, keď aj Hospodin po stvorení sveta odpočíval, oni majú väčšinou predstavenie a niekedy aj „dvoják“. Celý jún som otravoval desiatky umelcov a šéfov s anketou ku končiacej sezóne. Keďže sa hovorí, že dámy majú prednosť a baleríny sú veľké dámy, začneme dnes dámami.Chcel som, aby z každého divadla bola respondentka. Niektoré sa neozvali, niektoré nemali chuť odpovedať, niektoré ani nereagovali, ale i tak si myslím, že vznikla zaujímavá mozaika, ktorá čitateľov naladí na letný režim.

Čo bolo na uplynulej sezóne najkrajšie? Nielen umelecky ale aj ľudsky?

Nina Poláková (prvá sólistka Viedenského štátneho baletu):
Sezóna sa už blíži ku koncu a spomínam, že mi opäť veľa priniesla. Splnilo sa mi hneď viacero prianí. Zatancovať si vysnívanú Júliu v Crankovom Romeo a Júlia a Manon od Kennetha MacMillana, ktoré som si naplno užila a kde sa mi vždy tlačia slzy do očí. Rada spomínam aj na hosťovanie na Opernom plese v Prahe, Bratislave a Viedni. Okrem toho sme mali viacero premiér a hosťovala som na Gala v Tokiu, Belehrade a Verone.Rebecca King (sólistka baletu, Národné divadlo Praha): Je to těžké pro mně si vybrat jen jeden, v této sezoně bylo tolik příležitostí. Byl to skvělý zážitek, že jsme mohli pracovat s baletními mistry z celého světa na naší nové premiéře Amerikana III. Byla to pro mne možnost rozšířit své hranice a mě se líbilo studovat nové styly. Také byl pro mne zážitek na celý život pracovat se Svetlanou Zakharovou a Friedemannem Vogelem na Giselle. Bylo to úžasné, že jsem měla možnost nejen se seznámit, ale i pracovat s těmito neskutečnými umělci a lidmi. Budu na to vzpomínat vždy a budu za to vděčná.

Ivona Jeličová (sólistka baletu, Národní divadlo Brno): Určitě premiéra baletu Lucidor a Arabella a nominace na Thálii za tuto roli i když jsem ji nedostala a práce s Ralfem Dornerem (Zjasněná noc) mě moc bavila.

Nataša Novotná (420PEOPLE): V této části odpovědi možná nebudu mluvit jen za sebe – pro šéfa nezávislého souboru se sídlem v České republice, prakticky ve kterékoli umělecké disciplíně, je na sezoně nejkrásnější to, že se vlastně vůbec koná. Ty ostatní krásy – pracovití a kreativní kolegové a upřímní otevření diváci, pak už přicházejí skoro sami. Z těch úplně osobních prožitků bych vybrala nejspíše jarní sérii představení v Sydney Opera House a po mnoha letech shledání se s bývalými kolegy Australany. Barbora Kubátová (sólistka baletu, Slovenské národné divadlo Bratislava): Ťažko vybrať jednu najkrajšiu spomienku. Bolo veľa pekných momentov, ale aj ťažších. Najkrajší je pre mňa pocit, keď stojím na javisku, opona sa zdvihne a ja mám príležitosť prežívať príbeh. Dať divákom časť zo mňa, z mojej duše, tak ako to ja cítim. Odviesť ich od uponáhľanej doby, v ktorej žijeme a vtiahnuť do príbehu, ktorý so mnou môžu prežiť.

Lucie Skálová (demi sólistka, Balet Národní divadlo moravskoslezské Ostrava): Nejkrásnější bylo, když jsem zjistila, že jsem nominovaná na Thálii a samotné získání Thálie. A v osobním životě to bylo získání nového vztahu, tato sezona pro mě byla velkým překvapením, trošku utrpením, ale jsem ráda, že mám kolem sebe samé dobré lidi, kteří mě podpoří.

Lucie Martináková-Hloužková (sólistka baletu, Moravské divadlo Olomouc): Uplynulá sezona nebyla pro mě ničím výjimečná. Mimo mou první spolupráci s paní Vláčilovou a panem Kadlecem, při pas de trois v Labutím jezeře, na které ráda vzpomínám. Nemůžu vynechat mé hostování v Mahenově činohře Národního divadla v Brně a velmi příjemným zpestřením bylo účinkování na Plese v Opeře, ve Státní opeře Praha, kde jsem i zavzpomínala na mé minulé angažmá v ní. Musím říct, že všude se potkávám s milými lidmi a jednoduše řečeno, má práce mě baví.Maria Gornalová (Baletní soubor Divadla F. X. Šaldy Liberec): Nejkrásnější určitě dvě nové role: Klárka v Louskáčkovi a Andělové v Tančírně, hostování v divadle Hybernie s Labutím a vernisáž s Janem Kunovským. Také si užívám svého tříletého syna Jaromíra, je to láska na celý život.

Jarmila Dycková (sólistka baletu, Divadlo J. K. Tyla Plzeň): Uplynulá sezona mi přinesla spoustu krásných zážitků. V uměleckém životě bych chtěla určitě vyzdvihnout příjemnou spolupráci s panem Liborem Vaculíkem při nastudování role Kitty v baletu Anna Karenina a s Alenkou Peškovou roli Nevěsty v Lorcově Krvavé svatbě. V osobním životě sem šťastná déle než tuto sezonu a těch nádherných zážitků bylo tolik, že bych to raději už dále nerozebírala.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

  1. 1
  2. 2
  3. 3
  4. 4

Mohlo by vás zajímat