Týden s hudbou (9)

  1. 1
  2. 2

Co přinese tento týden 
Druhý ročník projektu Pražské klarinetové dny 2013, který se pořádá mezi 1. až 4. červencem, nabídne prostřednictvím koncertů a workshopů nabitý program představující téměř čtyřicet hudebníků v různých skladbách českých a světových skladatelů. Vzácnými hosty letošního ročníku budou francouzský profesor Michel Lethiec, jeden z nejvýznamnějších hudebníků v oblasti klasické hudby a uznávaný pedagog, či německý soubor Clarimonia Ensemble,  který se právem řadí k nejlepším ansámblům, hrajícím na repliky dobových nástojů. Z domácího prostředí se můžeme těšit na slavné Wihanovo kvarteto a fenomenální klarinetisty Jiřího Hlaváče, Vlastimila Mareše a Irvina Venyše, kteří se dlouhodobě řadí mezi naši špičku.Ve středu 5. července se po třiceti letech vrátí do Prahy F. Murray Abraham, představitel Salieriho ve Formanově filmu Amadeus. Na festivalu Prague Proms zazpívá ve Smetanově síni Obecního domu světovou premiéru skladby, která je vyznáním lásky člověka ke psu – A Grateful Tail Symphony autora a dirigenta Stevena Mercuria. Doprovodí jej Český národní symfonický orchestr.

Tento čtvrtek a pátek vystoupí na oslavách 1 150. výročí příchodu svatých Cyrila a Metoděje na Moravu na Velehradě operní hvězdy. Na čtvrtečním charitativním koncertu se představí například renomovaná slovenská sopranistka Simona Houda Šaturová, italský barytonista Franco Vassallo a estonská mezzosopranistka Kai Rüütelová. Doprovodí je Filharmonie Bohuslava Martinů Zlín. Prostředky získané z koncertu podpoří také České katolické biblické dílo.

Zaznamenali jsme v minulém týdnu
Ze zahraničí
Neobvyklou cestou se z pátku na sobotu organizátoři mnichovského operního festivalu pokusili rozřešit dávnou řevnivost příznivců dvou operních velikánů – Richarda Wagnera a Giuseppe Verdiho. Skladatele, kteří se oba narodili přesně před 200 lety, představil v centru Mnichova španělský umělecký soubor jako dvě obrovské loutky s boxerskými rukavicemi. Happeningu pod dohledem německé policie přihlíželo 10 000 diváků. Extravagantní soubor La Fura dels Baus z Barcelony uspořádal pro mnichovské operní fanoušky divokou show, do níž se zapojili akrobaté, sboroví pěvci i operátoři pyrotechniky. O zvukovou kulisu se na náměstí Max Joseph Platz v sousedství mnichovského Národního divadla postaraly čtyři orchestry s celkem 240 hudebníky.

Ve věku 83 let v neděli 23. června zemřel americký bluesman Bobby Bland.

Praha
Nastupující ředitel Národního divadla Jan Burian oznámil, že jmenuje od 1. srpna do funkce ředitelky Opery Národního divadla a Státní opery divadelní manažerku Silvii Hroncovou. Uměleckým ředitelem obou operních souborů se od nové sezony stane Petr Kofroň. Vedení Opery Národního divadla rozšíří hudební ředitelé – Robert Jindra pro soubor Opery Národního divadla a Martin Leginus pro soubor Státní opery. Nové vedení představí zaměstnancům svou vizi na neveřejném úvodním setkání k zahájení divadelní sezony 2013/2014, které se uskuteční 26. srpna v hledišti Národního divadla v Praze.

Předminulou neděli 23. června oslavil na koncertu ve Smetanově síni Obecního domu 80. narozeniny dirigent Libor Pešek. Český národní symfonický orchestr pod jeho taktovkou doprovodil mexického tenoristu Davida Lomelího a mezzosopranistku Dagmar Peckovou. Pešek zároveň převzal od zástupců společnosti Supraphon diamantovou desku za 635 000 prodaných nosičů.Ve středu pořádala Česká filharmonie ve Dvořákově síni Rudolfina koncert na podporu lidí zasažených povodněmi. Benefici podpořily přední finanční instituce a veřejnost, která měla možnost posílat peníze formou DMS během živého přenosu koncertu. Ten zprostředkovaly Česká televize a Český rozhlas. Celkový výtěžek v objemu 5 776 460 korun poputuje na povodňovou sbírku společnosti Člověk v tísni. Z toho prostřednictvím DMS přispěli i televizní diváci a rozhlasoví posluchači částkou 701 460 korun. Osobní záštitu nad večerem převzal ministr financí v demisi Miroslav Kalousek.

Ve středu a čtvrtek zakončil 78. sezonu Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK. Zazněla skladba Concerto piccolo na B-A-C-H pro trubku, smyčcový orchestr, cembalo a klavír od Arvo Pärta, v němž jako sólista vystoupil trumpetista Marek Zvolánek. Druhá část večera patřila Symfonii č. 9 d moll op. 125 Ludwiga van Beethovena.  Dirigoval Jan Kučera. Sólové party pořadatelé svěřili sopranistce Andě-Louise Bogze, mezzosopranistce Janě Wallingerové, tenoristovi Richardu Samkovi, basistovi Josefu Bencimu a Kühnovu smíšenému sboru posílenému o členy Pražského filharmonického sboru.

V sobotu začal na pražské Křižíkově fontáně 17. ročník dvoudenního Mezinárodního festivalu české a moravské dechovky s podtitulem Hraj kapelo, hraj. Zavítala na něj například Týnečanka, Horalka, Hájenka, Krajanka, Veselka, Gloria, Moravanka a hosté ze Švýcarska Eulach Musikanten.

Regiony
Od neděle se v Kroměříži pořádá prestižní festival s duchovní tematikou Forfest. Letošní 24. ročník přináší příznivcům klasiky 14 koncertů soudobé vážné hudby, pět poslechových pořadů, sedm provedení liturgických kompozic při bohoslužbách, tři výstavy, mezinárodní kolokvium o duchovních proudech v současném umění i kompoziční kurzy pro mladé skladatele. Festival skončí 6. července. Ve středu rozezněla kroměřížský Sněmovní sál málo uváděná skladba, kterou Wolfgang Amadeus Mozart složil pro dva klavíry. Originální partitura je přitom součástí kroměřížských arcibiskupských sbírek, které spravuje tamní Arcidiecézní muzeum. Mozartův rukopis v roce 1818 věnoval tehdejšímu arcibiskupovi Rudolfu Janovi jako svou vlastní skladbu skladatel Maximilian Stadler, který za něj dostal na památku zlatou tabatěrku na šňupací tabák.

  1. 1
  2. 2

Mohlo by vás zajímat