Baletní premiéra v Českých Budějovicích

Balet Jihočeského divadla uvede v sobotu do repertoáru inscenaci Moz-Art. Jak název napovídá, bude druhá premiéra sezony věnována hudebnímu skladateli Wolfgangu Amadeu Mozartovi. V první části diváci uvidí choreografii šéfa baletu Attily Egerháziho Mirabell, ve druhé Šest tanců světově proslulého českého choreografa Jiřího Kyliána v nastudování baletní mistryně Shirley Esseboom.Choreografie Jiřího Kyliána je podle Egerháziho po technické stránce pro tanečníky po fyzické i emociální stránce velmi náročná. „V patnácti minutách uvidí diváci tolik kroků jako ve dvou celovečerních baletech,” řekl s nadsázkou. Kylián pracoval v Šesti tancích s představou tanečníků coby loutek v dětském divadélku – v imaginárním světě vykonstruovaném poté, co si přečetl dopisy, které psal Mozart své ženě Konstance. V divadle je nastudovala Shirley Esseboom, která s Kyliánem spolupracuje šestnáct let a v Jihočeském divadle hostuje počtvrté.

Balet Mirabell, jenž dostal název podle barokního zámku a jeho květinových zahrad v Salcburku, je podle Egerháziho dílem mnoha poloh stejně rozličných, jako byl Mozart sám. Je koláží tanečních prvků a myšlenek, pro které pak vybíral hudební fragmenty.

„Mozartova hudba je velice blízká mému naturelu i mým uměleckým vizím. Bylo pro mě výjimečnou zkušeností vnořit se do jeho hudebního světa. Mirabell je taneční báseň, která zrcadlí Mozartovu hudbu,” řekl k dílu Egerházi. Vybíral nejen skladby, ale stejně pečlivě také interprety.

Choreografie a režie Egerháziho se odehraje ve scéně Györgyho Árvaie a v kostýmech Andrey Haamerové, přičemž Egerházi se ujal i světelného designu. Jiří Kylián je zase nejen autorem choreografie, ale také scény a kostýmů Šesti tanců. Světelný design je pak dílem Joopa Caboorta. V inscenaci diváci uvidí dvacet tři tanečníků mezinárodního souboru v čele s Lindou Schneiderovou, Petronelou Bogdanovou, Zdeňkem Mládkem, Viktorem Svidró či Péterem Rovó a také členy Tanečního centra Praha.

Foto Jihočeské divadlo

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]