Baletní premiéra v Českých Budějovicích

Balet Jihočeského divadla uvede v sobotu do repertoáru inscenaci Moz-Art. Jak název napovídá, bude druhá premiéra sezony věnována hudebnímu skladateli Wolfgangu Amadeu Mozartovi. V první části diváci uvidí choreografii šéfa baletu Attily Egerháziho Mirabell, ve druhé Šest tanců světově proslulého českého choreografa Jiřího Kyliána v nastudování baletní mistryně Shirley Esseboom.Choreografie Jiřího Kyliána je podle Egerháziho po technické stránce pro tanečníky po fyzické i emociální stránce velmi náročná. „V patnácti minutách uvidí diváci tolik kroků jako ve dvou celovečerních baletech,” řekl s nadsázkou. Kylián pracoval v Šesti tancích s představou tanečníků coby loutek v dětském divadélku – v imaginárním světě vykonstruovaném poté, co si přečetl dopisy, které psal Mozart své ženě Konstance. V divadle je nastudovala Shirley Esseboom, která s Kyliánem spolupracuje šestnáct let a v Jihočeském divadle hostuje počtvrté.

Balet Mirabell, jenž dostal název podle barokního zámku a jeho květinových zahrad v Salcburku, je podle Egerháziho dílem mnoha poloh stejně rozličných, jako byl Mozart sám. Je koláží tanečních prvků a myšlenek, pro které pak vybíral hudební fragmenty.

„Mozartova hudba je velice blízká mému naturelu i mým uměleckým vizím. Bylo pro mě výjimečnou zkušeností vnořit se do jeho hudebního světa. Mirabell je taneční báseň, která zrcadlí Mozartovu hudbu,” řekl k dílu Egerházi. Vybíral nejen skladby, ale stejně pečlivě také interprety.

Choreografie a režie Egerháziho se odehraje ve scéně Györgyho Árvaie a v kostýmech Andrey Haamerové, přičemž Egerházi se ujal i světelného designu. Jiří Kylián je zase nejen autorem choreografie, ale také scény a kostýmů Šesti tanců. Světelný design je pak dílem Joopa Caboorta. V inscenaci diváci uvidí dvacet tři tanečníků mezinárodního souboru v čele s Lindou Schneiderovou, Petronelou Bogdanovou, Zdeňkem Mládkem, Viktorem Svidró či Péterem Rovó a také členy Tanečního centra Praha.

Foto Jihočeské divadlo

Komentáře. Respektujte prosím pravidla diskuze.

Please Login to comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Upozornit na