Bude se nové divadlo v Plzni jmenovat Drahé?

Téměř jedenáct tisíc obyvatel Plzně a jejího okolí chce, aby budované nové divadlo neslo v názvu jméno významného plzeňského rodáka Miroslava Horníčka. Podepsali se pod petici, kterou dnes před polednem předali do kanceláře primátora. Zástupci iniciativy Změna pro Plzeň, která bude kandidovat v říjnových komunálních volbách, chtějí, aby název vzali na vědomí zastupitelé, kteří budou zasedat ve čtvrtek, řekl dnes mluvčí iniciativy Martin Marek.Jde o největší petiční akci v historii města, pokud nepočítáme loňské referendum (o výstavbě obřího nákupního centra). Proto si myslíme, že by měli plzeňští zastupitelé vzít naši petici vážně,” řekl. Petice není právně závazná, zastupitelé ji jen musí projednat. „Přes deset tisíc devět set podpisů je velké číslo, protože určité procento obyvatel se o divadlo vůbec nezajímá. Zastupitelé by měli vzít v potaz přání občanů, které je navíc velmi opodstatněné a nikomu neubližuje,” řekla Renata Zoubková z iniciativy.

Občané žádají pojmenování po plzeňském rodákovi i proto, že své divadlo Miroslav Horníček ještě nedávno v Plzni měl, ale bylo zbouráno v roce 2012 spolu s Domem kultury Inwest, na jehož místě mělo stát obří nákupní centrum.

Podpisy sbírala iniciativa od 25. listopadu 2013, především online, „papírových” podpisů je necelých sto.

Pokud skutečně chtějí zastupitelé z ODS a ČSSD prosazovat nic neříkající název Nové divadlo, doporučujeme koalici nahradit přídavné jméno Nové přídavným jménem Drahé, které bude lépe vystihovat cenu, kterou Plzeňané za divadlo zaplatí,” řekl Marek.

Na pojmenování nového divadla v Plzni jsou různé názory, například někteří zastupitelé včetně primátora dříve prosazovali titul Divadlo Václava Havla. Stavba divadla, které se má otevřít v září, vyjde na téměř miliardu Kč.

Foto Martin Pecuch

Napsat komentář