Barokní festival Květnovské hudební slavnosti 2021 zve na nevšední program

Od pátku 27. srpna do neděle 29. srpna se v Krušných horách poblíž Chomutova odehrají čtyři koncerty za účasti českých, německých a švýcarských umělců. Letos je krom poutního kostela Navštívení Panny Marie v Květnově zapojen do festivalového dění také kostel svatého Michaela archanděla v Blatně.

Kostel Navštívení Panny Marie v Květnově (foto Pavel Hrdlička / Creative Commons / CC-BY-SA)
Kostel Navštívení Panny Marie v Květnově (foto Pavel Hrdlička / Creative Commons / CC-BY-SA)

Po samostatném koncertu v roce 2019 a prvním ročníku festivalu ve složité epidemiologické situaci roku 2020 nyní obec Blatno zve na další ročník Květnovských hudebních slavností. Prostřednictvím živých online přenosů mohou festival prožívat také posluchači z různých koutů Evropy i ze zámoří.

Festival zahájí v pátek 27. srpna v 19:00 vynikající česká houslistka specializující se na barokní interpretaci Lenka Torgersen. V programu s názvem Tra le montagne/Za horami nechá rozeznít hudbu Itálie 18. století i její tehdejší odezvu z druhé strany Alp. Na barokní violoncello ji doprovodí Ilze Grudule a na cembalo Alena Hönigová.

Sobotní flétnové matiné promění od 12:00 na půl hodiny květnovský kostel v někdejší zákoutí v samotném srdci přírody Krušných hor, kam se zatoulal pasáček ovcí z květnovské legendy, aby našel sošku Panny Marie. Na její žádost pak byl na místě vystaven poutní kostel. Iva Lokajíčková návštvěníky zavede do světa barokních elfů, lesních víl i pastevců. Program Fra boschi/V lesích nechá zaznít flétny různých výšek a barev a nechá je vyprávět příběhy umělců inspirovaných kouzlem přírody.

Sobotní podvečer je věnován Batzdorfer Hofkapelle (Batzdorfská dvorní kapela) a jejich programu zhudebněných veršů Písně písní: „Láska je silná jako smrt, vášeň je stejně drsná jako podsvětí“. Kromě děl známých skladatelů 17. století, jako jsou Heinrich Schütz a Dietrich Buxtehude, program tvoří také vzácné poklady méně známých skladatelů, jako jsou Christian Geist nebo Stephan Otto.

Nedělní odpoledne pak bude od 15:00 hodin zasvěceno příběhu ženevského skladatele Gaspara Fritze. Švýcarský Kesselberg Ensemble zrealizoval rozsáhlý projekt korunovaný nahrávkou Fritzových sinfonií. Umělecká vedoucí souboru Ilze Grudule vytvořila ve spolupráci s českými umělci adaptaci přímo pro představení v blatenském kostele svatého Michaela archanděla. Fritzova hudba, vyprávění jeho slavného současníka Voltaira a scénické obrazy íránské umělkyně Yasmin Golshani spojí v jedinečný zážitek pro oči i pro uši scénárista, spisovatel a režisér Petr Koudelka.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Mohlo by vás zajímat


0 0 vote
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments