Slavnostní koncert v Rudolfinu završí oslavy pětasedmdesátého výročí založení AMU v Praze

U příležitosti oslav tři čtvrtě století od založení Akademie múzických umění v Praze se bude v pátek 8. října 2021 konat Slavnostní koncert. Na programu koncertu, který odvysílá také ČT art, zazní hudba Antonína Dvořáka a Bedřicha Smetany.

Jan Mráček (zdroj Jan Mráček)
Jan Mráček (zdroj Jan Mráček)

Na koncertě vznikajícím pod taktovkou Hudební a taneční fakulty AMU (HAMU) v nastudování Leoše Svárovského, absolventa a pedagoga HAMU, vystoupí Akademický jubilejní orchestr 2021 tvořený ze současných studentů, pedagogů a absolventů HAMU. Díky přímému přenosu na ČT art si slavnostní produkci budou moci vychutnat nejen posluchači ve Dvořákově síni Rudolfina, ale také diváci u televizních obrazovek.

Dirigent Leoš Svárovský dodává: „Je pro mě velkou radostí a vyznamenáním, že mě vedení AMU pověřilo dirigováním koncertu k pětasedmdesáti letému jubileu existence této naší významné vysoké školy. S vynikajícím českým houslistou Janem Mráčkem, který na vystoupí jako sólista, mě pojí mnohaleté přátelství. Celý program je vskutku reprezentativní: Koncert pro housle a orchestr Antonína Dvořáka, který patří mezi skvosty repertoáru pro housle a orchestr a následně zazní výběr tří částí ze Smetanovy Mé vlasti (Vltava, Z českých luhů a hájů a Šárka). Tento výše zmíněný výběr je mojí volbou a věřte, že jsem ho velmi dlouho zvažoval, jelikož celá Má Vlast je srdcovou záležitostí každého českého dirigenta a všechny její části jsou naprosto výjimečné“.

Slavnostní koncert představuje vrchol oslav sedmdesáti pěti let existence největší umělecké vysoké školy v České republice. Oslavy v akademickém roce 2020/2021 doprovází bohatý program, bohužel ovlivněný pandemií koronaviru – kromě pětasedmdesáti video přání od současných studentů, pedagogů, zaměstnanců a významných absolventů AMU se od 24. června do 29. srpna 2021 v parku Kampa koná výstava mapující historii celé AMU.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Mohlo by vás zajímat


0 0 vote
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments