Belcea Quartet: Hledání Mozarta a apoteóza Bartókova díla

V úterý 11. září 2018 vystoupil v rámci festivalu Dvořákova Praha renomovaný Belcea Quartet s hudbou Wolfganga Amadea Mozarta, Bély Bartóka a Antonína Dvořáka.
Belcea Quartet (foto Petra Hajská)

Mozartův Smyčcový kvartet B dur se vyznačuje nejen dominantním violoncellem, ale zejména exemplární kontrapunktickou čistotou, plnokrevností a expresivitou. Hudba má dostatek prostoru na nádech a výdech, ale svádí v exponovaných pasážích k experimentování. Belcea Quartet hledá jinou, méně obvyklou romantizující cestu. Mozartova krása je však v jednoduchosti.

Belcea Quartet (foto Petra Hajská)

Zažitý a prožitý Bartókův Smyčcový kvartet č. 6 se stal vrcholem večera a byl apoteózou strachu a smutku. Soubor a jeho nástroje vytvořily v tomto náročném díle kompaktní a vyrovnaný zvuk. Hloubka kompozice se tak stala intimní a náruživou zpovědí, kde každá věta začínající krátkou pomalou melodií označenou Mesto (žalostně) přibližuje posluchači jak válku, tak blížící se smrt skladatelovy matky. V závěrečných třech notách Mesta je jasně slyšet Beethovenova citace z opusu 135 „es muss sein“. Fantastická hudba hraná mimořádným souborem!

Belcea Quartet (foto Petra Hajská)

Hudba Dvořákova „Amerického” Smyčcového kvarteta op. 76 okouzlí pokaždé a v jakékoliv interpretaci. Názory na způsob provedení se často diametrálně liší, stejně tak, zda dílo obsahuje motivy indiánských tanců nebo se jedná o importované skotské nebo irské lidové melodie. Belcea Quartet muzicíroval celé dílo krásnou zvukovou kulturou, s poněkud rozvrásněnou rytmickou tektonikou a více žensky ladně. Recenzentovi však chybělo trochu řízného piva ke kořeněnému pokrmu, které si Dvořák na cestě do Pensylvánie díky místnímu zákazu nemohl otevřít.

Belcea Quartet (foto Petra Hajská)

 

Hodnocení autora recenze: 80%

 

11. září 2018, Anežský klášter
Dvořákova Praha 2018

Belcea Quartet

Corina Belcea – housle
Alex Schacher – housle
Krzysztof Chorzelski – viola
Antoine Lederlin – violoncello

 Program:

 Wolfgang Amadeus Mozart: Smyčcový kvartet č. 22 B dur, KV 589
Béla Bartók: Smyčcový kvartet č. 6, Sz. 114
Antonín Dvořák: Smyčcový kvartet č. 12 F dur, op. 96, B. 179, „Americký“

 

 

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky