Belfiato Quintet vydává album dechových kvintetů Antonína Rejchy

Po kritikou vřele přijatém albovém debutu se formace Belfiato Quintet vrátila o století zpět k samému „otci dechového kvintetu“ a 27. září 2019 vydává na CD i v digitálních formátech u Supraphonu Dechové kvintety Antonína Rejchy.
foto Adéla Havlíková

Na otázku, co vedlo Belfiato Quintet k výběru tohoto repertoáru pro druhé album, odpovídá flétnista Oto ReiprichTo je jednoduché. Antonín Rejcha je otcem žánru dechového kvintetu a český ansámbl nenatočil desku věnovanou pouze Rejchovým dechovým kvintetům přes dvacet let. Výběr repertoáru pro naše druhé album tak byl zcela přirozený.“ Z celkem 24 dechových kvintetů si Belfiato Quintet vybral tři nejkrásnější a nejzajímavější a natočil je v neopakovatelné akustice pražského Rudolfina. Zdá se, že tito virtuózní a vášniví hudebníci potkali v Rejchovi skutečného „parťáka do hry“ a hrají ho jako o život!

Životopis Antonína Rejchy (1770–1836) by vydal na napínavý film. V deseti letech útěk z domova, po Praze našel domov postupně v Bonnu, v Hamburku, ve Vídni a v Paříži. Svou první symfonii uvedl v 17 letech. Spřátelil se s Beethovenem coby violistou stejného orchestru, seznámil se s Haydnem, studoval též u Salieriho. V hudbě miloval experimenty, rád psal v pětidobém metru, fascinovala ho cikánská hudba s mikrointervaly, hra čísel, souzvuků, polytonalita a kontrapunkt. Zdokonalil hudební pedagogiku, stal se vyhledávaným učitelem, nota bene s titulem profesora Pařížské konzervatoře. K jeho žákům patřili mj. Liszt, Berlioz či Franck.

V žánru dechového kvintetu Antonín Rejcha jako první komponoval skutečně mistrovské skladby, které plně využívaly barevné i technické možnosti nástrojů. I přes extrémní technickou náročnost vyzařuje z jeho skladeb průzračnost, lehkost a grácie. Album Belfiato Quintet – Antonín Rejcha, Dechové kvintety vychází na CD i v digitálních formátech 27. září 2019 a obsahuje Dechový kvintet Es dur op. 88 č. 2, Dechový kvintet e moll op. 88 č. 1, Dechový kvintet D dur op. 91 č. 3.

foto Adéla Havlíková

 

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat