Belfiato Quintet vydává album dechových kvintetů Antonína Rejchy

Po kritikou vřele přijatém albovém debutu se formace Belfiato Quintet vrátila o století zpět k samému „otci dechového kvintetu“ a 27. září 2019 vydává na CD i v digitálních formátech u Supraphonu Dechové kvintety Antonína Rejchy.
foto Adéla Havlíková

Na otázku, co vedlo Belfiato Quintet k výběru tohoto repertoáru pro druhé album, odpovídá flétnista Oto ReiprichTo je jednoduché. Antonín Rejcha je otcem žánru dechového kvintetu a český ansámbl nenatočil desku věnovanou pouze Rejchovým dechovým kvintetům přes dvacet let. Výběr repertoáru pro naše druhé album tak byl zcela přirozený.“ Z celkem 24 dechových kvintetů si Belfiato Quintet vybral tři nejkrásnější a nejzajímavější a natočil je v neopakovatelné akustice pražského Rudolfina. Zdá se, že tito virtuózní a vášniví hudebníci potkali v Rejchovi skutečného „parťáka do hry“ a hrají ho jako o život!

Životopis Antonína Rejchy (1770–1836) by vydal na napínavý film. V deseti letech útěk z domova, po Praze našel domov postupně v Bonnu, v Hamburku, ve Vídni a v Paříži. Svou první symfonii uvedl v 17 letech. Spřátelil se s Beethovenem coby violistou stejného orchestru, seznámil se s Haydnem, studoval též u Salieriho. V hudbě miloval experimenty, rád psal v pětidobém metru, fascinovala ho cikánská hudba s mikrointervaly, hra čísel, souzvuků, polytonalita a kontrapunkt. Zdokonalil hudební pedagogiku, stal se vyhledávaným učitelem, nota bene s titulem profesora Pařížské konzervatoře. K jeho žákům patřili mj. Liszt, Berlioz či Franck.

V žánru dechového kvintetu Antonín Rejcha jako první komponoval skutečně mistrovské skladby, které plně využívaly barevné i technické možnosti nástrojů. I přes extrémní technickou náročnost vyzařuje z jeho skladeb průzračnost, lehkost a grácie. Album Belfiato Quintet – Antonín Rejcha, Dechové kvintety vychází na CD i v digitálních formátech 27. září 2019 a obsahuje Dechový kvintet Es dur op. 88 č. 2, Dechový kvintet e moll op. 88 č. 1, Dechový kvintet D dur op. 91 č. 3.

foto Adéla Havlíková

 

Mohlo by vás zajímat


Komentáře. Respektujte prosím pravidla diskuze.

Please Login to comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Upozornit na