V Nostickém paláci budou hrát staré válečky

U příležitosti Dne otevřených dveří Ministerstva kultury 28. září se v jeho sídle – Nostickém paláci na Malé Straně – spolu s dalšími příspěvkovými organizacemi MK bude prezentovat také Národní muzeum. Konkrétně tým, který se zde stará o záchranu zvukového dědictví. K vidění budou nejrůznější druhy zvukových nosičů včetně šelakových desek, kazet, pásků atd. A také Edisonovy fonografické válečky – nejstarší médium sloužící záznamu zvuku.
Filip Šír, iniciátor a vedoucí projektu Nový fonograf, s unikátním přístrojem Endpoint, který umí přečíst Edisonovy válečky pomocí laseru. (foto Adéla Bachtíková)

 Návštěvníkům, kteří mohou přijít mezi 10. a 17. hodinou, se v přízemí budovy poprvé představí unikátní zařízení, které fonografické válečky čte a digitalizuje. Ukázka práce s přístrojem, jenž je jediný v Evropě, spojená s odborným výkladem začne v 11.00 hodin.

Zařízení Endpoint bylo zakoupeno v rámci projektu Nový fonograf: Naslouchejme zvuku historie, který se zaměřuje na problematiku dlouhodobého uchovávání, digitalizace a zpřístupňování zvukového kulturního dědictví v ČR. Projekt odstartoval v roce 2018 pod záštitou Národního muzea na základě Programu na podporu aplikovaného výzkumu a experimentálního vývoje národní a kulturní identity na léta 2016 až 2022 (NAKI II) financovaného Ministerstvem kultury ČR. Jedním z hlavních cílů projektu je zachránit nejstarší české nahrávky, včetně fonografických válečků, a zpřístupnit je veřejnosti. 

Vstup do prostor Nostického paláce je zdarma.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Mohlo by vás zajímat