Skončila oprava Janáčkova divadla v Brně, stála 770 milionů korun

Zpřístupněním parčíku a teras kolem zadního vstupu skončila celková oprava největší divadelní budovy v zemi, brněnské Janáčkovy scény. Vyžádala si téměř 770 milionů korun. Zbývá ještě najít nové využití pro bývalou restauraci Bohéma. Příští velkou investicí města do kultury bude zřejmě nový koncertní sál pro filharmonii. Novinářům to dnes řekla primátorka Markéta Vaňková (ODS). Divadlo má asi 1100 míst pro diváky, vyniká ale hlavně prostorným a technicky dobře vybaveným jevištěm, které patří k největším v Evropě. Třeba točna má průměr 17,5 metru.
Janáčkovo divadlo Brno (zdroj commons.wikimedia.org/Martin Strachoň)

Památkově chráněné Janáčkovo divadlo se při pohledu zvnějšku i zevnitř přiblížilo podobě, kterou mělo po dokončení v roce 1965. Stavbaři se snažili zachovat či obnovit všechny původní prvky, včetně uměleckých děl, drobných dekorativních prvků a nábytku.

Oprava začala v roce 2017. Měla několik etap, od vstupního foyer se řemeslníci postupně propracovali ke zkušebnám, šatnám, skladům a dalším prostorám v zázemí. Vznikla nová večerní pokladna a zákaznické centrum se vstupem z Rooseveltovy ulice. „Opravené Janáčkovo divadlo je technicky nejlépe disponovanou divadelní scénou pro uvádění oper a baletů v naší zemi,“ uvedl ředitel Národního divadla Brno Martin Glaser.

Janáčkovo divadlo v Brně – rekonsrtukce – (zdroj FB NDB)

Při opravě narazili stavbaři na řadu nepředvídaných okolností. Například našli azbest, který se dříve používal pro požární izolace. Dalším problémem byla statická porucha nosných konstrukcí nebo špatný stav střechy v místech, kde se původně nepočítalo s opravou. Oproti očekávání byly v horším stavu také betonové podlahy.

Už dříve byly opraveny jevištní technologie nebo piazzetta před divadlem s vodními prvky. Bylo také vyměněno kamenné obložení divadla. Bloky ušlechtilého kamene jsou však už na mnoha místech poškozené, hlavně na terase orientované směrem do parku na Kolišti. Bloky zřejmě prorazili skateboardisté nebo parkouristé, kteří se od stěn odráželi při provádění akrobatických kousků.

Obava z vandalismu zřejmě povede k uzavření zadní terasy v nočních hodinách. Architekt by měl navrhnout nějakou vkusnou mříž, která se po odchodu diváků z představení uzavře, uvedl Glaser.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Mohlo by vás zajímat