V Rudolfinu vystoupí sopranistka Janková s klavíristy

V Sukově síni pražského Rudolfina dnes večer 20. září 2019 vystoupí sopranistka Martina Janková v doprovodu klavíristů Iva Kahánka a Švýcara Gérarda Wysse. Zazní francouzská a německá díla s českou, slovenskou, polskou a ruskou hudbou. Netradiční rozměr večeru dodá přednes veršů textů písní. Slavnostním koncertem vyvrcholí 8. ročník Festivalu Jarmily Novotné.
Martina Janková (foto L. Neužil)

Janková, Kahánek i Wyss byli v uplynulých dnech lektory na šestém ročníku Interpretačních kurzů v Litni. Na dnešní koncert pozvali jejich nejlepší absolventy, kteří budou mít příležitost v Sukově síni také vystoupit.

Kahánek iniciativu Jankové uspořádat mistrovské kurzy zaměřené speciálně na interpretaci písní, a to nejen z pohledu pěvců ale i pianistů, přivítal. “Pevně věřím, že se nám společně s Martinou a vynikajícím švýcarským pianistou Gérardem Wyssem podaří pro písně nadchnout pár talentovaných mladých umělců a alespoň částečně tak zesílit zájem o tento žánr v Čechách,” uvedl.

Letos sedmačtyřicetiletá sopranistka Martina Janková patří k nejvýraznějším interpretkám mozartovského repertoáru současnosti. Od roku 1998 stálá členka souboru Curyšské opery ztvárnila většinu hlavních rolí v Mozartových vrcholných operních kusech. Kromě Curychu hostovala v pařížském divadle na Champs-Elysées, milánské La Scale, pražském Národním divadle, ve Státní opeře a v ženevském Velkém divadle.

Čtyřicetiletý Ivo Kahánek je je absolventem Janáčkovy konzervatoře v Ostravě ve třídě Marty Toaderové a Akademie múzických umění v Praze ve třídě Ivana Klánského. Je vítězem soutěže Pražského jara v roce 2004. Po Rudolfu Firkušném se v roce 2014 Kahánek stal druhým českým pianistou v historii, jenž vystoupil s Berlínskou filharmonií.

Mohlo by vás zajímat


Komentáře. Respektujte prosím pravidla diskuze.

Please Login to comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Upozornit na