Jihlava bude hostit pěveckou soutěž Gabriely Beňačkové

V Jihlavě se bude od 12. do 14. října konat semifinálové a finálové kolo 12. ročníku Mezinárodní pěvecké soutěže Gabriely Beňačkové. Představí se třicítka mladých operních pěvců ze 17 zemí světa včetně USA, Japonska nebo Kuby, řekl ČTK ředitel soutěže Jakub Pustina. Český operní pěvec Pustina soutěž založil v roce 2008 a později ji svým jménem zaštítila pěvkyně Beňačková, rodačka z Bratislavy, která působila na scénách v Česku, na Slovensku i v USA.
Gabriela Beňačková v La Scala 2015 (foto archiv)

První kola soutěže se konala v několika městech na světě. Přihlásilo se letos asi 200 lidí. Český zpěvák mezi nimi nebyl. „Hlásí se ti, kteří jsou si vědomi toho, že by mohli poměřit síly opravdu s tím velkým světem, a Čechů tam mnoho nebývá,“ řekl Pustina.

Soutěž je podle něho určená pro pěvce do 36 let a nerozhoduje jejich národnost. Prvního kola se mohou účastnit v kterémkoli městě. Letos byla ve Vídni, Berlíně, Mnichově, Milánu, Varšavě, Moskvě, Budapešti i Praze.

V Jihlavě bude 12. října koncert semifinalistů, kde vystoupí všech 30 vybraných pěvců. O den později bude zpívat jen finálová patnáctka a 14. října dostanou prostor vítězové. V porotě usedne také barytonista Šimon Svitok nebo dirigenti Charles Olivieri-Munroe a Rastislav Štúr.

Gabriela Beňačková se narodila v roce 1947 Bratislavě. V roce 1969 zvítězila v Dvořákově pěvecké soutěži v Karlových Varech. V letech 1970 až 1981 byla angažována v pražském Národním divadle s přerušením v letech 1973 a 1974, kdy hostovala ve Slovenském národním divadle v Bratislavě. Od roku 1981 je ve svobodném povolání. Mezi její největší úspěchy patří Káťa Kabanová v prvním uvedení díla v newyorské Metropolitní opeře v roce 1991. Na téže scéně ztvárnila o dva roky později i Jenůfu a Rusalku, v roce 1995 Mimi a Leonoru a v roce 1998 Desdemonu. V roce 2017 byla uveden do Síně slávy pražského Národního divadla.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Mohlo by vás zajímat