Benefiční koncert pro Svatovítské varhany pomáhá již potřetí

V pořadí třetí benefiční koncert na podporu výstavby nových varhan v katedrále sv. Víta, Václava a Vojtěcha na Pražském hradě se uskuteční v neděli 27. října 2019 přímo v katedrále. Koncert dramaturgicky a produkčně zajišťuje Akademie klasické hudby ve spolupráci s Nadačním fondem Svatovítské varhany a Českou televizí, vystoupí na něm například houslista Václav Hudeček, violoncellista Jiří Bárta nebo svatovítský regenschori Josef Kšica. Během večera, který bude od 20:00 hodin živě přenášet stanice ČT2, zazní také úryvek z nedávného kolaudačního koncertu, kdy varhany poprvé zazněly ve varhanářské dílně.

Seznam dárců Nadačního fondu Svatovítské varhany, jenž shromažďuje prostředky na pořízení nového nástroje, obsahuje řadu firem, ale také stovky soukromých osob, které přispěly buď formou daru, nebo adopcí některé z 6500 píšťal. Náklady na výrobu a instalaci nových varhan jsou odhadovány na 80 miliónů korun. Jen během dvou předchozích benefičních koncertů přenášených Českou televizí se podařilo prostřednictvím DMS vybrat několik miliónů korun.

Akademie klasické hudby, známá také jako pořadatel festivalu Dvořákova Praha, podporuje nadační fond Svatovítské varhany organizací katedrálních koncertů. Letos v katedrále vystoupí Hudba Hradní stáže, houslista Václav Hudeček se Symfonickým orchestrem Pražské konzervatoře, svatovítský regenschori Josef Kšica, Clarinet Factory, trumpetista Marek Zvolánek, vokální 4TET, violoncellista Jiří Bárta, mladá zpěvačka Anna Gálisová, kontratenorista Robert Kuiznega, nebo Epoque Quartet. Moderátorkou večera bude Světlana Witowská.

Zhotovitelem nových svatovítských varhan se v celoevropské soutěži stala firma Gerharda Grenzinga se sídlem ve městě El Papiol nedaleko Barcelony, která má na svém kontě již více než 180 nástrojů. Všechny části nových varhan jsou již vyrobené a sestavené v místní dílně. V pondělí 14. října zde byl nástroj představen donátorům i církevním hodnostářům v čele s pražským arcibiskupem Dominikem kardinálem Dukou, s velkým úspěchem na ně zahrál dómský varhaník Josef Kšica.

Nástroj bude následně opět rozebrán a celý náklad o hmotnosti více než 20 tun se postupně přemístí do Prahy. V katedrále sv. Víta nyní probíhají stavební úpravy: nové varhany budou stát přímo nad hlavním vchodem, kde se nachází velký kůr s rozetou Stvoření světa. S tímto umístěním se počítalo již v době dokončení stavby katedrály v roce 1929.

Člen správní rady nadačního fondu Svatovítské varhany a ředitel Akademie klasické hudby Robert Kolář považuje nový nástroj za skutečné dokončení katedrály. „Dosavadní prozatímní varhany jsou umístěny ve Wohlmutově kruchtě v boční lodi a nemají dostatečně silný zvuk, který by odpovídal významu Svatovítské katedrály jako mimo jiné i symbolu české státnosti. Nový nástroj plně ctí katedrálu v její gotické nádheře a zároveň je technicky i zvukově brilantní.“

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Mohlo by vás zajímat