PKF uvede díla modernistů, odkazující na baroko a raný klasicismus

V pondělí 28. října 2019 rozezní Dvořákovu síň Rudolfina další koncert Orchestrálního cyklu (A) PKF — Prague Philharmonia. Do sezony se vrací bývalý šéfdirigent PKF z let 2005-2008 Kaspar Zehnder. Program koncertu rozvíjí letošní programovou linku evoluce, destrukce a přeměny a nabízí unikátní čtveřici skladeb odkazujících na období baroka a raného klasicismu.
Kaspar Zehnder (foto Sabine Burger)

Stojí tady před námi čtyři skladatelé, kteří žili více méně ve stejné době, byť ve čtyřech zcela odlišných kompozičních světech. Přesto ve vybraných skladbách takřka všichni – kromě Busoniho – odkazují na stejné časové období – baroko. Webern na Bacha, Ravel na Couperina, Strauss na Lullyho. Busoni má rovněž velké vazby na dílo Johanna Sebastiana Bacha, ale konkrétně v Divertimentu slyšíme spíše odkaz Haydna a stylu raného klasicismu,“ komentuje program dirigent Kaspar Zehnder.

Program nabídne mimo jiné unikátní, v českých sezonách nikoliv příliš frekventovanou, Webernovu orchestrální úpravu Bachova Ricercaru a 6 vociHudební obětiny. „Webernův Ricercar je syntézou romantismu a abstrakce, kde každý hráč orchestru musí perfektně vnímat celek. Proto k jeho dokonalé interpretaci potřebujete čas. Čas proniknout do jeho struktury. Paradoxně teprve pak začnete slyšet také Bacha, který se skrývá za Webernovou fascinující instrumentací,“ dodává Kaspar Zehnder.

Kaspar Zehnder se představí nejen jako dirigent, ale také jako sólista na příčnou flétnu v Busoniho Divertimentu. Náročného klavírního partu v rozverné Straussově orchestrální suitě Měšťák šlechticem, vytvořené z hudby ke stejnojmenné Molièrově divadelní hře, se ujme Stanislav Gallin. Závěr koncertu tak diváky volně přenese do zářivé atmosféry dvora Krále Slunce, Ludvíka XIV.

 

A2 Busoni. Ravel. Strauss
Pondělí 28. října 2019, 19:30 hodin
Dvořákova síň Rudolfina

JOHANN SEBASTIAN BACH: Ricercare a 6 voci z Hudební obětiny BWV 1079/5 (úprava Anton Webern)
FERRUCCIO BUSONI: Divertimento pro flétnu a malý orchestr B dur op. 52
MAURICE RAVEL: Náhrobek Couperinův (Le tombeau de Couperin)
RICHARD STRAUSS: Měšťák šlechticem (Der Bürger als Edelmann), suita op. 60

Kaspar Zehnderflétna, dirigent
Stanislav Gallinklavír
PKF — Prague Philharmonia

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat