Bennewitzovo kvarteto i Federico Colli již tento víkend na Svatováclavském hudebním festivalu

Svatováclavský hudební festival nabízí hned čtyři projekty v rámci nadcházejícího Víkendu komorní hudby na Slezské Ostravě. Dvoudenní maraton vytříbených kusů komorní hudby je nabitý českými interprety. Můžeme se ale také těšit na recitál italského pianisty Federica Colliho.
Federico Colli (foto Benjamin Ealovega)
Federico Colli (foto Benjamin Ealovega)

V rámci Svatováclavského hudebního festivalu vystoupí na Slezské Ostravě laureáti prestižních domácích i zahraničních ocenění: Klavírní kvarteto Josefa Suka a Bennewitzovo kvarteto společně s Petrem Riesem, Martinem Kasíkem a Igorem Františákem. Vrcholem se stane recitál jednoho ze třiceti pianistů dominujících světové scéně, exkluzivního hosta festivalu, charismatického Itala Federica Colliho.

Sobota 4. září 2021 15:00, Ostrava – Slezská Ostrava – Husův sbor
Klavírní kvarteto Josefa Suka
Suk / Janáček / Vasks

Klavírní kvarteto Josefa Suka:
Radim Kresta – housle
Eva Krestová – viola
Matěj Štěpánek – violoncello
Veronika Böhmová – klavír

Program:
Josef Suk (1874–1935): Kvartet a moll pro housle, violu, violoncello a klavír, op. 1
Leoš Janáček (1854–1928): Klavírní trio, JW X/22 (Miloš Štědroň (1942): rekonstrukce z 1. smyčcového kvartetu z podnětu Tolstého „Kreutzerovy sonáty“)
Peteris Vasks (1946): Kvartet pro housle, violu, violoncello a klavír (2001)

Laureáti prestižních mezinárodních soutěží Concorso Salieri-Zinetti ve Veroně či ACM Premio Trio di Trieste, nositelé ocenění „Disc of the week“ na BBC radio 3 a „Recordings of the Year“ na MusicWeb International za album s hudbou Josefa Suka a Antonína Dvořáka přijíždí na SHF. Představí jak Sukův první kvartet, který psal ještě za studií u Dvořáka na pražské konzervatoři, tak rekonstrukci ztraceného Janáčkova Klavírního tria, ze kterého vznikl jeho slavný první smyčcový kvartet. Program zakončí kvartet „plný krásy života na straně jedné a zničení světa na straně druhé“ celosvětově uznávaného lotyšského skladatele Vaskse.

Sobota 4. září 2021 19:00, Ostrava – Slezská Ostrava – Husův sbor
Bennewitzovo kvarteto & Ries, Kasík, Františák
Ruská komorní hudba

Bennewitzovo kvarteto:
Petr Ries – kontrabas
Martin Kasík – klavír
Igor Františák – klarinet

Program:
Sergej Tanějev (1856–1915): Canzona pro klarinet a smyčcový kvintet
Sergej Prokofjev (1891–1953): Ouvertura na hebrejské téma pro klarinet, klavír a smyčcové kvarteto
Alexander Glazunov (1865–1936): Rêverie orientale pro klarinet a smyčcové kvarteto
Dmitrij Šostakovič (1906–1975): Kvintet g moll pro klavír a smyčce, op. 57

Mimořádný zážitek z komorní hudby přináší jedno z nejprestižnějších českých smyčcových kvartet společně s trojicí nepopiratelných interpretačních osobností, ze kterých láska k hudbě přímo vyzařuje. Jejich program vybízí ke znovuobjevení opravdových kvalit ruské hudby, jejíž cesta vede z carského Ruska až ke Stalinskému teroru – Šostakovičovu slavnému kvintetu. Právě tento strhující pětivětý skvost (30 min.), pulsující řvavým dramatismem i tišícím lyrismem, čerpá jak z ruského folkloru, tak ze západní tradice, a je opravdovou lahůdkou nejen pro zasvěcené.

Neděle 5. září 2021, 15:00, Ostrava – Slezská Ostrava – Husův sbor
Bennewitzovo kvarteto & Ries, Kasík
Dvořák – Kvintety

Bennewitzovo kvarteto:
Petr Ries – kontrabas
Martin Kasík – klavír

Program:
Antonín Dvořák (1841–1904): Smyčcový kvintet G dur, op. 77 – Klavírní kvintet č. 2 A dur, op. 81

„Svému národu“– pod tímto heslem zadal Dvořák svůj Smyčcový kvintet G dur (1875) do soutěže vypsané Uměleckou besedou. Jedinečnost této skladby spočívá nejen v neobvyklém použití kontrabasu jako pátého nástroje, jeho části už předjímají jeho slavné „slovanské období“ a překypují něžným lyrismem. O více než deset let starší kvintet klavírní (1887) je již dokladem Dvořákova vrcholného mistrovství a kompoziční suverenity – ať už se jedná o volbu tematického materiálu, vynikající instrumentaci nebo dokonalou tektoniku jednotlivých vět. O brilantní vyznění se postará jedno z nejlepších českých kvartet společně s basistou České filharmonie Riesem a precizním pianistou Kasíkem.

Neděle 5. září 2021, 19:00, Ostrava – Slezská Ostrava – Husův sbor
Federico Colli
Klavírní recitál

Federico Colli – klavír (Itálie)

Program:
Domenico Scarlatti (1685–1757): Osm sonát (Sonáta f moll, K19 – Sonáta D dur, K430 – Sonáta C dur, K95 – Sonáta d moll, K32 – Sonáta G dur, K431 – Sonáta c moll, K40 – Sonáta G dur, K144 – Sonáta d moll, K1)
Wolfgang Amadeus Mozart (1756–1791): Fantazie d moll, K397 – Fantazie c moll, K475 – Sonáta B dur, K333

Ludwig van Beethoven (1770–1827): Sonáta cis moll č. 14, „Měsíční svit“, op. 27/2

Federico Colli, známý svými vysoce nápaditými a filozofickými přístupy k interpretaci, se dostal do popředí po vítězství v Salcburské Mozartově soutěži v roce 2011 a zisku zlaté medaile na mezinárodní klavírní soutěži v Leedsu v roce 2012. Od té doby účinkuje na slavných pódiích s renomovanými orchestry, váženými dirigenty a na prestižních festivalech v různých částech světa. Mladý charismatický Ital (1988) je označován za jednoho z nejvýraznějších klavíristů současnosti – v roce 2014 byl časopisem International Piano zvolen jako jeden ze třiceti pianistů mladších 30 let, kteří budou v následujících letech dominovat na světové scéně. V Ostravě se tato interpretační špička představí v sólovém recitálu sestaveném ze skladeb Scarlattiho, Mozarta a Beethovena.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments