Bennewitzovo kvarteto vydalo album s hudbou terezínských autorů

Bennewitzovo kvarteto na albu s názvem Ullman-Krása-Schulhoff-Haas vydává hudbu autorů spojených s židovským ghettem v Terezíně. Skladby těchto terezínských autorů, kteří všichni zahynuli v nacistických koncentračních táborech, hraje Bennewitzovo kvarteto od počátku své existence před přibližně dvaceti lety. CD bylo představeno na akci Jarní classic party aneb Supraphon komorně v pražském kostele sv. Vavřince spolu s komorními i sólovými nahrávkami Arundo Quartet, Smetanova tria a Iva Kahánka.
Bennewitzovo kvarteto (zdroj ČSKH / foto Zdeněk Chrapek)

Album Bennewitzova kvarteta obsahuje Smyčcový kvartet č. 3 Viktora Ullmanna, Téma a variace pro smyčcové kvarteto Hanse Krásy, Pět kusů pro smyčcové kvarteto Ervína Schulhoffa a Smyčcový kvartet č. 2 Z Opičích hor Pavla Haase.

Hudba terezínských autorů má mnoho kvalit. Na jedné straně je ovlivněna moderními skladebnými technikami první poloviny 20. století – od avantgardy až k velmi intelektuálnímu přístupu Druhé vídeňské školy a na straně druhé je protkána tradiční českou měkkostí, melodikou a poezií. V naší interpretaci jsme se snažili vystihnout obě dvě tyto kontrastní polohy,” uvedl houslista Štěpán Ježek.

Ullmann působil mezi válkami jako kapelník Nového německého divadla v Praze. Jeho Kvartet č. 3 vznikl přímo v Terezíně. Krása své Téma s variacemi dokončil roku 1936, ale provedení se dočkal až v Terezíně společně s dětskou operou Brundibár. Schulhoff napsal svých Pět kusů z nadšení pro rytmus a tanec; je z nich zřejmá inspirace hudbou vídeňských salonů, Itálie i Španělska. Druhý kvartet Haase z roku 1925 potvrzuje skladatelovo označení za nejnadanějšího žáka Leoše Janáčka. V říjnu 1944 odvážel Haase stejný transport společně s Ullmannem a Krásou na smrt do koncentračního tábora v Osvětimi. Schulhoff zemřel v táboře Wülzburg v Bavorsku.

Soubor nesoucí jméno houslisty Antonína Bennewitze si svůj mezinárodní respekt začal budovat vítězstvím na prestižních soutěžích v Ósace a Prémio Paolo Borciani v Itálii. Od té doby je kvarteto pravidelným hostem na nejvýznamnějších pódiích. Vedle houslisty Ježka tvoří jeho sestavu Jakub Fišer (první housle), Jiří Pinkas (viola) a Štěpán Doležal (violoncello).

Skladby terezínských autorů hrajeme na našich tuzemských i zahraničních koncertech pravidelně. Přestože bylo již učiněno mnoho, aby tato hudba vešla do obecného povědomí, stále je bohužel vnímána spíše jako ozvláštnění programu. Vzhledem k tomu, že se obecně snažíme propagovat českou hudbu, jsou pro nás tato skvělá, ale méně známá díla ideální možností, jak nabídnout program, obohacený právě těmito zajímavými a neotřelými skladbami,” podotkl Ježek.

Mohlo by vás zajímat


Komentáře. Respektujte prosím pravidla diskuze.

Please Login to comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Upozornit na