Berlínská filharmonie zařadila na program skladbu Miroslava Srnky

Skladbu českého skladatele Miroslava Srnky Superorganisms zařadila ve dnech 9. až 11. února 2023 do svého programu Berlínská filharmonie. Dirigentem bude Kirill Petrenko.

Miroslav Srnka (zdroj Vojtěch Havlík)
Miroslav Srnka (zdroj Vojtěch Havlík)

Hudební skladatel a pedagog Miroslav Srnka se narodil 23. března 1975. Studoval hudební vědu na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze, Hudební fakultu AMU(obor skladba) tamtéž, kompozici na Conservatoire National Supérieur de Paris (profesoři Paul Méfano a Luis Naon). V letech 1998–2002 působil jako zástupce šéfredaktora časopisu Harmonie. Je autorem množství článků o soudobé hudbě v časopisech Harmonie a His Voice. Věnoval se také ediční činnosti jako šéfredaktor pražské pobočky hudebního nakladatelství Bärenreiter. Je zakládajícím členem občanského sdružení SHOCK (Soudobá hudba otevřená celé kultuře, projekty Shocková terapie a Dekonstrukce).

Stylově se orientuje především na zvukový a myšlenkový svět poválečných avantgard, zejména takzvané spektrální hudby. Jeho skladby jsou prováděny více v zahraničí než u nás.

V roce 2001 získal Cenu Gideona Kleina, v roce 2004 Jubilejní cenu Leoše Janáčka a v roce 2009 prestižní skladatelskou Cenu podpory Ernsta von Siemense.

Jeho díla byla uvedena předními českými tělesy pro soudobou hudbu (Agon Orchestra, MoEns, Komorní orchestr Berg, Prague Modern, Ostravská banda) a světovými soubory a interprety soudobé hudby (Ensemble Modern, Ensemble Intercontemporain, Klangforum Wien, BBC Philharmonic, Staatskapelle Dresden, Arditti Quartet).

V roce 2005 byla v berlínské Státní opeře provedena jeho krátká opera Wall (Zeď), v roce 2011 na Mnichovském operním festivalu zazněla jeho komorní opera Make no noise. Ve stejném roce byl proveden hudební komiks pro děti Jakub Pestrokřídlý, kterou si u skladatele objednala Semperoper v Drážďanech. V roce 2016 měla úspěšnou premiéru celovečerní opera Jižní pól na libreto Toma Hollowaye, kterou napsal na objednávku Bavorské státní opery. 

Rozhovor s Miroslavem Srnkou si můžete přečíst zde.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments