Pražské jaro představí vítězný návrh Vltavské filharmonie

Součástí programu letošního ročníku festivalu Pražské jaro bude představení vítězného návrhu Vltavské filharmonie v Praze a koncert pro Ukrajinu. Mezinárodní festival nabídne při svém 77. ročníku čtyři desítky koncertů. West-Eastern Divan Orchestra ho zahájí 12. května přednesem tradiční Mé vlasti Bedřicha Smetany. S orchestrem nevystoupí ze zdravotních důvodů dirigent Daniel Barenboim, kterého nahradí Thomas Guggeis.
Plánovaná lokace výstavby nového koncertního sálu Vltavská filharmonie - vizualizace (zdroj IPR Praha)
Plánovaná lokace výstavby nového koncertního sálu Vltavská filharmonie – vizualizace (zdroj IPR Praha)

Daniel Barenboim musel být hospitalizován se zánětlivým onemocněním cév. “Velmi jsem se na tyto koncerty těšil. Tentokrát však musím upřednostnit své zdraví. Jsem velmi vděčný, že mne Thomas Guggeis na těchto koncertech pohotově zastoupí. Má vlast je velice působivé, hluboké a dojemné dílo. Jsem šťastný, že právě v této době jej může náš orchestr v rámci turné, které vyvrcholí zahájením Pražského jara, uvést v celé řadě evropských metropolí,” vzkázal Barenboim. “Pojmy vlast a domov jsou pro náš orchestr významnými, neboť stále nemáme svou vlast a domov,” dodal na adresu West-Eastern Divan Orchestra, v němž bok po boku hrají mladí izraelští a arabští hudebníci.

V minulých dnech skončilo v Praze finále architektonické soutěže, která určí podobu nového kulturního centra v Praze, jehož středobodem bude špičkový moderní koncertní sál. Výsledky soutěže vyhlásí a vítězný návrh Vltavské filharmonie představí v rámci Pražského jara ve dnech 17. a 18. května. “Ambice vedení našeho hlavního města postavit po více než 100 letech nový kulturní stánek světového významu dokládá, že Praha chce být silnou hudební metropolí i v 21. století,” podotkl ředitel festivalu Roman Bělor.

Festival do programu nově zařadil mimořádný koncert na počest Ukrajiny. Soubor Kyjevští sólisté, kteří patří mezi přední ukrajinská hudební tělesa, vystoupí 2. června v kostele sv. Šimona a Judy. Ruská invaze je zastihla v zahraničí během turné po Itálii. Soubor se rozhodl zůstat mimo Ukrajinu nejen z bezpečnostních důvodů, ale také proto, aby mohl pořádat koncerty na podporu své země. “Chceme tyto koncerty věnovat našim rodinám, naší zemi a naší armádě, která bojuje za demokracii na celém světě,” prohlásil houslista Anatolij Vasylkivskyj, který je uměleckým vedoucím Kyjevských sólistů.

Letošní Pražské jaro nabídne v květnu nový projekt Prague Offspring věnovaný soudobé hudbě. Jeho rezidenční skladatelkou Prague Offspring v roce 2022 bude Rakušanka Olga Neuwirth. Koncepci kombinující hudbu starých mistrů s tvorbou současných autorů přinese projekt Vize a sny. Rezidenčním umělcem festivalu se stane violoncellista Gautier Capuçon. Program završí koncert Vídeňských filharmoniků s dirigentem Andrisem Nelsonsem.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments