Berlínští filharmonikové: Netopil místo Mackerrase

Šéfdirigent opery pražského Národního divadla Tomáš Netopil bude debutovat u jednoho z nejprestižnějších světových orchestrů, Berlínských filharmoniků. Při třech koncertech – 30. září a 1. a 2.října – nahradí nedávno zesnulého legendárního Sira Charlese Mackerrase.

Program zůstane pod Netopilovým vedením nezměněn. Zazní Tři fragmenty z opery Julietta aneb Snář Bohuslava Martinů a Sedmá symfonie Antonína Dvořáka.

“Po úmrtí sira Mackerrase jsem dostal nabídku. Byl jsem potěšen, že jsem to právě já. Pocity jsou veliké a zároveň smíšené, protože mne jeho úmrtí velmi zarmoutilo, svěřil se pětatřicetiletý Tomáš Netopil. Mackerrase považoval za legendu a svůj vzor a pod jeho taktovkou si měl možnost zahrát již jako houslista v Talichově komorním orchestru. “Debut u Berlínských filharmoniků je pro mne zavazující, ale velmi se na něj těším.” Charles Mackerras zemřel v polovině července ve věku 84 let v Londýně, kde podlehl rakovině. (Zprávu o jeho úmrtí najdete zde.) Tři fragmenty z opery Julietta uvedl Mackerras před více než rokem v Praze na světové premiéře objevené partitury. Později získala supraphonská nahrávka v Londýně prestižní cenu časopisu Gramophone v kategorii recitálu. Na provedení se podílela i mezzosopranistka Magdalena Kožená, životní partnerka šéfdirigenta Berlínských filharmoniků Simona Rattla.

Mohlo by vás zajímat


Komentáře “Berlínští filharmonikové: Netopil místo Mackerrase

Napsat komentář