Bernarda Fink: Česko je má dodatečná vlast

Vynikající operní pěvkyně Bernarda Fink, která s Janáčkovou filharmonií vystoupí 23. května 2019 v Mahlerově Třetí symfonii, patří díky své všestrannosti k nejvyhledávanějším zpěvákům současnosti. Její repertoár sahá od staré hudby až po hudbu 20. století. Často vystupuje s předními světovými orchestry v Evropě i v zámoří.
Bernarda Fink (foto © Julia Wesely)

Začátkem 90. let žila Bernarda Fink v Praze, kde její manžel, diplomat, přispěl ke vzniku Rakouského kulturního fóra. „Česko je taková má dodatečná vlast,“ říká Bernarda Fink, která se během svého pražského pobytu naučila docela dobře česky. Vyrůstala v argentinské metropoli Buenos Aires, v rodině Slovinců, kteří emigrovali před komunisty.

Určujícím zážitkem z dětství, který ovlivnil její cestu životem, byla deska s nahrávkou Dvořákovy Novosvětské, která doma hrála téměř každý den. „Je to slovanská hudba a já mám slovanskou krev,“ vysvětluje. „Nevím, kolikrát jsem Novosvětskou slyšela, ale nakonec jsem ji znala nazpaměť. Najednou se mi v Buenos Aires nějak lépe dýchalo. Ta hudba mé duši roztáhla křídla,“ vzpomíná Bernarda Fink.

V Argentině absolvovala hudební školu Instituto Superior de Arte del Teatro Colón. Postupně se stala přední světovou mezzosopranistkou. Celou kariéru se věnuje slavným písňovým cyklům.

V Ostravě zazpívá sólo v Mahlerově Symfonii č. 3 – nejdelší symfonii klasického repertoáru. Kolos o šesti větách, o osmi lesních rozích, dvou sborech a jedné sólistce trvá téměř dvě hodiny.

Mohlo by vás zajímat


Komentáře. Respektujte prosím pravidla diskuze.

Please Login to comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Upozornit na