Dvě světové a tři české premiéry, beethovenovské oslavy. Tak vstupuje Filharmonie Brno do své 64. sezony

Originální projekty s hudbou, kterou prověřila staletí. Unikátní oslavy beethovenovského výročí. Kromě toho neotřelé kombinace děl starších i novějších, jeden z hlavních rysů Filharmonie Brno. Schumann – Vasks, Brahms – Nejtek, Mendelssohn – Rautavaara. To je nadcházející 64. filharmonická sezona, která slibuje dvě světové a tři české premiéry nebo čerstvou držitelku Grammy Laurie Anderson na podiu Besedního domu.
Besední dům (zdroj Filharmonie Brno)

Právě připomínky 250 let od narození Ludwiga van Beethovena představují jedno z klíčových témat nové sezony. „Světoznámá klavíristka Elizabeth Leonskaja zahraje ve dvou týdnech všech pět Beethovenových klavírních koncertů. Unikátním počinem je také uvedení všech jeho violoncellových sonát a variací v podání našich cellistů za klavírního doprovodu šéfdirigenta. Ve dvou koncertech během jedné únorové neděle,“ upozornila ředitelka Filharmonie Brno Marie Kučerová.

Šéfdirigent Dennis Russell Davies povede také DevátouÓdou na radost. Tou filharmonie vykročí do beethovenovského roku 2020 a po bezmála třech letech se vrátí na podium Janáčkova divadla. „V dubnu jsem tam byl na Dvořákově Rusalce, je to nádherný prostor a upřímně se těším, až tam poprvé zahraji se svým orchestrem,“ uvedl šéfdirigent a umělecký ředitel Davies. Orchestr se vrací do Janáčkova divadla s pěti koncerty – Novoročním a po dvou večerech v březnu a dubnu. Na polovinu března jsou připraveny Musorgského Obrázky z výstavy v orchestraci Maurice Ravela, Fresky Piera della Francesca Bohuslava Martinů a Hindemithova symfonie Malíř Mathis. „Fresky Martinů uvedeme s vizualizací připravenou ve spolupráci s proslulým festivalem Ars Electronica, půjde vlastně o světovou premiéru. Využijeme přitom nejmodernější technologie v umění,“ uvedl dramaturg Filharmonie Brno Vítězslav Mikeš. Při třetím koncertě v divadle zazní jedna z nejniternějších a nejexistenciálnějších symfonií v historii hudby – Mahlerova Devátá. „Jsem přesvědčen, že pod taktovkou šéfdirigenta to bude mimořádný zážitek,“ podotkl Mikeš.

Marie Kučerová a Dennis Russell Davies (foto Igor Zehl)

Objevem sezony se podle něj i šéfdirigenta stane monumentální oratorium Lenora Antonína Rejchy, jež se – stejně jako Beethoven, se kterým se přátelil – narodil v roce 1770, takže i v jeho případě filharmonie připomene významné jubileum. „Lenora je velký hudební obraz pro sóla, sbor a orchestr na text balady Gottfrieda Augusta Bürgera. Jedná se o strhující velké dílo námětově totožné s erbenovskými Svatebními košilemi. Kvůli odvážnému tématu ho vídeňská cenzura v době jeho vzniku zakázala navzdory Beethovenově přímluvě. V sólových partech se představí mj. sopranistky Martina Janková, Pavla Vykopalová či barytonista Jiří Brückler,“ informoval Davies.

Mimořádný zážitek slibují také dva koncerty čerstvé držitelky Grammy Laurie Anderson, která v Besedním domě představí v české premiéře svoje orchestrální dílo Amelia sestávající z meditativní hudby s recitovanými texty Amelie Earhartové, americké letkyně a první ženy, která překonala Atlantický oceán a při přeletu Tichého oceánu v roce 1937 beze stopy zmizela. „Rád bych ještě upozornil na světovou premiéru skladby Michala Nejtka, která vzniká na naši objednávku, Schnittkeho velmi sugestivní první violoncellový koncert s Mattem Haimovitzem jako sólistou, Tüürovu poctu Beethovenovi v podobě skladby Phantasma, která zazní v české premiéře, nebo na Rautavaarův Cantus Arcticus, koncert pro ptáky a orchestr,“ vyzdvihl z programu Mikeš.

Laurie Anderson (foto Noah Greenberg)

Kromě domovského Brna se filharmonie představí na tuzemských festivalech i zahraničních pódiích. Již tradičně na Svatováclavském hudebním festivalu v Ostravě nebo na Smetanově Litomyšli, spolu s Plastic People of the Universe ve Valdštejnské zahradě či na Hudebním fóru Hradec Králové. S šéfdirigentem vyjede do lineckého Brucknerhausu, vídeňského Konzerthausu nebo na Rheingau Musik Festival v Německu, v srpnu má před sebou velký open-air koncert v Berlíně.

Prodej stávajícím abonentům začíná 20. května. Svá místa ve všech abonentních cyklech mají rezervována do 14. června. Od 10. června začíná prodej Sezony na míru a jednotlivých vstupenek. Letos poprvé si mohou noví abonenti koupit předplatné také on-line a to hned od 20. května, mohou vybírat z těch míst, která nejsou rezervována pro stávající abonenty. Nově také spouštíme on-line prodej Sezony na míru. Abonenti z Janáčkova divadla mají rezervovaná svá místa z 61. sezony také do 14. června.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat