Rudolfinum rozezněl koncert na podporu pařížské Notre-Dame

Deset minut po deváté hodině večerní se 23. dubna 2019 v téměř zaplněné Dvořákově síni Rudolfina rozezněla Stabat Mater od Antonína Dvořáka. Benefiční koncert se pořádal ve prospěch obnovy pařížské katedrály Notre-Dame, kterou minulý týden poničil rozsáhlý požár. Skladbu provedlo ojedinělé složení hráčů, kteří pocházeli ze všech pražských symfonických orchestrů. Všichni včetně pěvců vystoupili bez nároku na honorář. Za dirigentský pult se postavil Tomáš Netopil.
Notre-Dame v Paříži po požáru 2019 (zdroj Wikimedia)

Nechtěli bychom, aby koncert byl tryznou za vyhořelou katedrálou, ale ani velkým gestem. Vybrané finanční prostředky sice pomůžou, ale katedrála se za ně neopraví. My bychom si spíše přáli, aby večer byl vzkazem Pražanů pro Pařížany, že je nám nesmírně líto, co se stalo, a že bychom rádi pomohli tak, jak dovedeme,” řekl moderátor večera Marek Eben. Výtěžek podle pořadatelů poputuje pařížskému arcibiskupství.

Před budovou Rudolfina sledovalo koncert na velkoplošné obrazovce snad kvůli chladnému počasí jen několik desítek lidí. Podle mluvčího České filharmonie Luďka Březiny dorazilo do koncertní síně zhruba tisíc posluchačů. Koncert živě přenášela ČT Art, Český rozhlas Vltava i francouzská televizní stanice France Culture.

Eben rovněž zdůraznil jedinečnost akce, na níž vystoupili hudebníci v netradičním složení – členové orchestrů České filharmonie, Symfonického orchestru Českého rozhlasu, Symfonického orchestru hlavního města Prahy FOK, PKF – Prague Philharmonia, Opery Národního divadla a Státní opery. Mezi nimi byl i přední hornista Radek Baborák. Doplnil je Kühnův smíšený sbor. Pěveckých partů se ve více než devadesátiminutové kantátě ujala sopranistka Simona Šaturová, mezzosopranistka Lucie Hilscherová, tenorista Petr Nekoranec a basista Jan Martiník. Na závěr je publikum ocenilo dlouhými ovacemi vstoje.

Dvořákovou Stabat Mater chceme podpořit obrovskou vlnu solidarity a vyjádřit naši hlubokou sounáležitost s Francií a se všemi, kterým záleží na našem evropském kulturně-historickém bohatství,” řekl před koncertem dirigent Netopil. Pro něj osobně jsou Paříž a Francie životní láskou, kam se rád vrací nejen za prací.

Ve slavné gotické katedrále Notre-Dame, která patří k nejvýznamnějším památkám evropské středověké architektury, vypukl požár minulý týden v pondělí. Přišla o střechu, krovy a špičatou věžičku nad chrámovou lodí. Koncert byl součástí sbírky, kterou vyhlásilo Národní technické muzeum za podpory ministerstva kultury, pražského magistrátu a Univerzity Karlovy. Připojila se i Česká filharmonie.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]