Bohemia Balet a Taneční divadlo Bralen

  1. 1
  2. 2

Nedlouho po premiéře nových choreografií vystoupil opět Bohemia Balet ve Stavovském divadle, tentokrát ve společném večeru se slovenskými kolegy – Tanečním divadlem Bralen. Nejstarší soubor moderního tance na Slovensku slaví v tomto roce čtyřicáté výročí existence a jeho pozváním do Prahy se tak připomínají společné vazby i rozvoj moderního tance v celém Československu. Mnoho průkopnické práce v zavádění moderních tanečních technik bylo v minulosti vykonáno v oblasti zájmových souborů, ale Taneční divadlo Bralen se vždy blížilo profesionální sféře. Jak je na tom dnes, si nemůžeme troufnout odhadovat z jednoho hostování, ale není bez zajímavosti postavit vedle sebe na jeviště obě tato tělesa.

Bohemia Balet ohlásil v programu několik změn, které ale nahradil stylově obdobnými kusy, takže se tak jako tak ukázal především jako soubor se silným základem v klasickém tanci. Proti avizovanému Klavírnímu koncertu Bérangère Andreo byla uvedena čerstvá novinka Hommage a la vie téže autorky, jež je ale také vystavěna na principu neoklasického tance a zachází s hudbou stejným způsobem. Na repríze bylo možné si lépe povšimnout struktury díla, které po vizuální stránce hojně oživují projekce fotografií (trochu příliš melodramatický prvek, stejně tak přerušení hudby druhou pasáží s mluveným slovem, když vše podstatné už bylo sděleno v úvodu, byť anglicky).Pracuje s hudbou několika skladatelů tak, že celé dílo postupně graduje hudebně i tanečně, střídá se kontemplativní, lyrická a dynamická část (hudba Yan Tiersen, Carl Jenkins, Ludovico Einaudi), které si mladí interpreti užívají. Po technické stránce opět nezklamali.

Dalším číslem bylo Faunovo odpoledne v choreografické úpravě Serge Lifara, jakási očištěná okleštěná verze originální Nižinského práce, bez výtvarné složky, jež byla pro Faunovo odpoledne v době premiéry tak charakteristická jakožto pro syntetický divadelní kus. Zatímco v originálu bylo jednou z point roztančit výtvarně vrstevnatý obraz, varianta z poloviny třicátých let se soustředí pouze na čistý pohyb a na výkon sólového tanečníka, který má na jevišti k dispozici jen jednoduchý piedestal a opodál ležící šál, a jinak nic – žádné dekorace, žádné nymfy, žádný provokativní satyrský kostým. Jen hra svalů a napětí v těle. Ačkoli je choreografie relativně krátká, tanečník nesmí povolit ani na okamžik v soustředění, nesmí porušit tok energie ani přísně reliéfní linie pohybu, do nichž je ale třeba zabudovat i cosi zvířecího a živočišného. Jde o miniaturu, na kterou se nelze dívat jinak než s potěšením.Třetí číslo, kterým se během večera Bohemia Balet prezentoval, jsou minulý rok premiérovaná Slova z jantaru v choreografii Jarka Cemerka. Jde o dílko rozpohybované, plná pádů a převalů, ale otevřené duetem v klidnějším tempu, ačkoli i v něm se pracuje hodně s gravitací, partner musí do mnoha zvedaček tanečnici vyzdvihnout z lehu, nesmí být přerušen tok pohybu. Tanečníci používají stále svá klasicky vyškolená těla tak, jak jsou zvyklí, tedy se stálým napětím ve všech svalech a se zcela kontrolovanými pohyby – a ačkoli to není úplně přesné provedení podle principů moderního i současného tance, v němž se tělo na zemi jakoby rozpouští a „přelévá“ jako améba, mne coby diváka tento přístup k interpretaci uspokojuje.Větší část programu patřila ovšem hostům z Bratislavy, kteří představili repertoár na pomezí moderního a jazzového tance. Záměrně říkám moderního, nikoli současného, protože v tvarování pohybu i stavbě choreografií někdy uvedené choreografie připomínaly dokonce spíš tanec scénický. Což je zřejmě dáno tím, že Taneční divadlo Bralen je přeci jen tělesem jen částečně vychovávajícím profesionální tanečníky, kteří zasvětí tomuto umění úplně celou kariéru. A evidentně čerpá velmi silně z původních kořenů, kdy se do Československa prostřednictvím několika málo pedagogů dostala především tradice amerického moderního tance, typicky metoda Marty Graham. Jenže taneční techniky se od té doby rozvinuly dále…

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]
  1. 1
  2. 2

Hodnocení

Vaše hodnocení - Bohemia Balet & TD Bralen (Stavovské divadlo Praha)

[yasr_visitor_votes postid="154248" size="small"]

Mohlo by vás zajímat