Boj o bratislavské SND jde do dalšího kola

V Bratislavě v nejbližších hodinách znovu odstartuje zápas o to, kdo bude vést Slovenské národní divadlo. Ministerstvo kultury už potvrdilo, že zveřejní přesné podmínky dalšího výběrového řízení i složení komise. Spekuluje se přitom o tom, že pro tento výběr budou stanoveny mírnější mantinely, než při prosincovém neúspěšném konkurzu, ze kterého nakonec nikdo nevzešel, a že se někteří z prosincových adeptů teď přihlásí znovu.
V prosinci se o post ředitele Slovenského národního divadla nakonec neúspěšně ucházelo šest zájemců, z nichž někteří byli Češi: Bývalý, první šéf pražské Státní opery Karel Drgač, dosavadní ředitel Severočeského divadla opery a baletu v Ústí nad Labem Tomáš Šimerda, scénograf Ján Zavarský z trnavského divadla, i v Praze známý tenorista Oto Klein a divadelní publicistka Lubica Krénová.


Ministr kultury Maďarič sa po prvním neúspěšném výběrovém řízení sešel s některými osobnostmi a požádal je, aby v případě zájmu o tento post vypracovali svoji vizi dalšího směřování slovenské první scény. Šlo ale o diskrétní nezávazné rozhovory, kdy jednoznačnou nabídku na ředitelský post ve Slovenském národním divadle nakonec nikdo od ministra nedostal.

Slovenské národní divadlo je bez generálního ředitele už od konce srpna. Tehdejší šéfka Silvia Hroncová odstoupila poté, co složilo funkce vedení opery SND – její šéf Pavol Smolík, šéfdramaturg Slavomír Jakubek a šéfdirigent Rastislav Štúr. Nedůvěru Hroncové hned potom vyjádřil i šéf činohry Štefan Bučko, jediný, kdo zůstává stále ve funkci, je ředitel baletu Mário Radačovský. Hroncová vedla Slovenské národní divadlo tři roky, před tím řídila Divadelní ústav v Bratislavě.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Mohlo by vás zajímat


0 0 vote
Ohodnoťte článek
9 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments