Boj o bratislavské SND jde do dalšího kola

V Bratislavě v nejbližších hodinách znovu odstartuje zápas o to, kdo bude vést Slovenské národní divadlo. Ministerstvo kultury už potvrdilo, že zveřejní přesné podmínky dalšího výběrového řízení i složení komise. Spekuluje se přitom o tom, že pro tento výběr budou stanoveny mírnější mantinely, než při prosincovém neúspěšném konkurzu, ze kterého nakonec nikdo nevzešel, a že se někteří z prosincových adeptů teď přihlásí znovu.
V prosinci se o post ředitele Slovenského národního divadla nakonec neúspěšně ucházelo šest zájemců, z nichž někteří byli Češi: Bývalý, první šéf pražské Státní opery Karel Drgač, dosavadní ředitel Severočeského divadla opery a baletu v Ústí nad Labem Tomáš Šimerda, scénograf Ján Zavarský z trnavského divadla, i v Praze známý tenorista Oto Klein a divadelní publicistka Lubica Krénová.


Ministr kultury Maďarič sa po prvním neúspěšném výběrovém řízení sešel s některými osobnostmi a požádal je, aby v případě zájmu o tento post vypracovali svoji vizi dalšího směřování slovenské první scény. Šlo ale o diskrétní nezávazné rozhovory, kdy jednoznačnou nabídku na ředitelský post ve Slovenském národním divadle nakonec nikdo od ministra nedostal.

Slovenské národní divadlo je bez generálního ředitele už od konce srpna. Tehdejší šéfka Silvia Hroncová odstoupila poté, co složilo funkce vedení opery SND – její šéf Pavol Smolík, šéfdramaturg Slavomír Jakubek a šéfdirigent Rastislav Štúr. Nedůvěru Hroncové hned potom vyjádřil i šéf činohry Štefan Bučko, jediný, kdo zůstává stále ve funkci, je ředitel baletu Mário Radačovský. Hroncová vedla Slovenské národní divadlo tři roky, před tím řídila Divadelní ústav v Bratislavě.

Mohlo by vás zajímat


Reakcí (9) “Boj o bratislavské SND jde do dalšího kola

  1. Je zajímavé, jakým způsobem se lobuje v kauze postu ředitele SND. Tak, jak to popisuje tahle zpráva to na mě dělá dojem jako za starých časů ministra kultury Dostála. Kdy stačilo za ním zajít, spřátelit se a byla ruka v rukávě.
    Možná by se mohl přihlásit pan Dvořák, toho času ředitelujíc v Brně. Bratislava je přeci jenom mvýznamnější :-)))

  2. Aaaach…obycajna politicka hra,nanajvys pochybna hra o teple miestecko.Ked citam niektore mena uchadzacov a poznam mena tych,kt. sa sice zatial neprihlasili,ale maju zaujem o post,tak sa mi pretacaju panenky!Snd potrebuje hlavne kvalitnych sefov jednotlivych suborov.A kdo dostane to teplucke miesto generalneho,je uplne jedno.Jedine,ze by tam prisiel niekdo kdo to skutocne vie a pozameta tam ten bor…pardon,neporiadok.Ale takeho nemame a ked sa nahodou najde,tak ho tam nedame!

  3. Tam-tamy zvestuji, ze Dany Dvorak nemusi byt v tomto kontextu jmeno z Marsu. Jinak cetli jste rozhovor s Riedlbauchem v Reflexu minuly tyden? Udajne rozhodne o novem rediteli SOP do nekolika tydnu a sam si prekvapive brousi zuby na setrvani ve funkci ministra kultury, ta prace ho strasne bavi a kdyby mu ji nekdo znovu nabidnul, tak by ji neodmitnul.

  4. Rozhovor pana Riedelbaucha jsem si přečetl, ale jako by se nestalo. Je totiž dokonale o ničem. Dají se z něj ale vystopovat pozoruhodné skutečnosti. Například mne děsí, že o řediteli NG se rozhoduje tak, že se koná jakési „neformální“ setkání, po kterém odborníci slíbí (co kdyby neslíbili?), že pošlou „určité tipy“. Pak se sejdou znovu a možná „vypadne“ několik jmen. Poté bude konkurs. Brilantní forma, kterou by člověk od jednoho z našich vrcholných politiků opravdu nečekal! Dění v ČF pan ministr komentovat nechce, přesto tak činí. Vylíčení setkání s panem Bémem je také podáno jako pokec ve čtyřce. Na MK pak sepsali „jakési společné memorandum a poslali je na magistrát“. Společné koho? MK produkuje „jakési“ dokumenty? To se pak nedivím, že se na memoronadum na MHMP ani nepodívali. Nyní MK hledá „ředitele…, který by byl n ě j a k ý m způsobem ZAVÁZÁN K ŘEŠENÍ ZAČÁTKU n ě j a k é budoucí transformace“ (zvýraznil Tantris1978). To už je Zahradní slavnost. Pan ministr si sype popel na hlavu, protože zatím „není vůbec čas“ věnovat se otázce daňových odpisů na kulturu. To se jí chce věnovat sám? Na MK nejsou lidi? Závěrem sděluje, že je „vyléčen z členství ve stranách“. Zahájil bych další terapii a pokoušel se léčit členství ve vládě. Ale to bude těžké, práce jej „baví“. Nejraději bych Vám všem poslal papírek jako ve škole s textem: „Koho z Vás by také bavila, ať udělá čárku:“ Odpovídám za sebe: „/“

  5. No nemyslete si, není to tak od věci :-) Ale Bratislavě bych to nepřál, nemá to zapotřebí. Myslel jsem, že Dvořák v Brně tak neřádí, jako v Praze. Je tam přece jenom méně na očích… Ale jestli řádí, tak to nepřeju ani Brnu. Měl by se věnovat tomu, co mu jde nejlépe – scénografii. Není nic horšího, než ambice velkých vojevůdců. Já bych také chtěl být evropským komisařem, ale sebekriticky uznávám, že na to nemám. To pan Dvořák ale nesprávně namířeným sebevědomím hýří. Navíc mu jde lobbing u politiků a samosprávy. Možná by to měl zkusit místo Dalíka :-)

Napsat komentář