Jak se v Brně chystá nová baletní Carmen

Hlavně právě díky své Carmen se Rodion Konstantinovič Ščedrin stal mezinárodně úspěšným, byť už před tím se o něm vědělo – mimo jiné i kvůli jeho manželství se slavnou primabalerínou Majou Pliseckou. Ščedrinova baletní Carmen měla premiéru roku 1967 v moskevském Velkém divadle, kde ji nastudoval kubánský choreograf Alberto Alonso, pochopitelně s Majou Pliseckou s v titulní roli. Úspěch této Carmen, v níž Ščedrin osobitě přepracoval klíčové scény Bizetovy opery do jednoaktového baletu, byl ohromný. Oceňovány byly hlavně dravé rytmy a osobitá instrumentace, cit pro vyjádření psychologických zvratů vedoucích k tragédii a dramatická působivost. Ščedrinova Carmen se proto brzy stala jedním z nejhranějších titulů v tehdejším Sovětském svazu i v zahraničí, nejednou byla uváděna i u nás (legendární je například Ščedrinova Carmen, kterou pod názvem Vášeň uvedli v pražském Národním, respektive Smetanově divadle v druhé polovině sedmdesátých let Miroslav Kůra a Petr Weigl).
Na samostatnou, hodně rozsáhlou kapitolu by pak vydala další zpracování Bizetovy Carmen do baletní podoby (připomeňme aspoň choreografii Rolanda Petita v provedení souboru les Ballets de Paris v Londýně).
Zůstaňme však teď u Carmen Šředrinovy: Ta teď totiž přichází v novém nastudování do Brna. Její premiéra je ohlášena již na 19.února do Janáčkova divadla, v choreograii hostujícího španělského choreografa Cayetana Sota. Tento pětatřicátník není neznámý, své kompozice měl možnost vytvořit mimo jiné pro tanečníky Stuttgart Ballett, Theather München, IT. Dansa Barcelona či Royal Ballet of Flanders.
Jaká tedy tato nová baletní Carmen bude? Nejnovější inscenace brněnského baletního souboru je připravována v koprodukci s německým divadlem v Dortmundu, což na tuto otázku může – byť částečně – dát odpověď. A mnohé napoví již před premiérou fotografie.
V brněnském Janáčkově divadle budou představiteli hlavních rolí Markéta Habalová, Ivona Jeličová, Andrea Smejkalová, Jan Fousek, Petr Kondler, Luděk Mrkos, Adam Sojka a Marek Svobodník (hudebním nastudováním byl pověřen dirigent Jan Štych). Společně s choreografem Cayetanem Sotem studují Carmen v Brně i asistentky Laura Fernandez a Mikiko Arai. Zkoušky jdou v těchto dnech do finále.

Z dalších fotografií, které jsou v tuto chvíli k dispozici, a které o chystané brněnské Carmen docela dost napoví, jsou záběry z provedení dortmundského, které v rámci zmíněné koprodukce s brněnským baletem svou premiéru již mělo, a to 7. listopadu loňského roku. Ještě pro úplnost uveďme, že jako scénograf je pod touto Carmen podepsán Cayetano Soto, kostýmy navrhnul Talbot Runhof.

Georges Bizet – Rodion Konstantinovič Ščedrin:
Carmen
Choreografie a režie: Cayetano Soto
Dirigent: Jan Štych
Scéna: Cayetano Soto
Kostýmy: Talbot Runhof
Premiéra 19.2.2010 v Janáčkově divadle Brno
(v koprodukci se souborem Ballett Dortmund)
foto archiv obou divadel

Hodnocení

Vaše hodnocení - Ščedrin: Carmen (ND Brno)

[Celkem: 5    Průměr: 3.8/5]

Mohlo by vás zajímat


Komentáře “Jak se v Brně chystá nová baletní Carmen

Napsat komentář