Brněnský basista Richard Novák převzal Cenu Antonína Dvořáka

Operní pěvec Richard Novák dnes v prostorách Ministerstva kultury obdržel Cenu Antonína Dvořáka. Tradiční křišťálové violoncello z dílny sklárny Moser převzal z rukou ministra kultury Daniela Hermana (KDU-ČSL).

Basista Richard Novák a ministr Daniel Herman při předání Ceny Antonína Dvořáka (foto Dvořákova Praha)
Basista Richard Novák a ministr Daniel Herman při předání Ceny Antonína Dvořáka (foto Dvořákova Praha)

“Ceny Antonína Dvořáka si zvlášť cením, protože to je můj nejmilejší autor. Nikdy ze sebe nedělal nic mimořádného, a přitom byl mimořádný,” uvedl basista Richard Novák.

Cena každoročně putuje k osobnostem, které se významnou měrou zasloužily o propagaci a popularizaci české klasické hudby v zahraničí i v České republice. Laureáty vybírá rada Akademie klasické hudby v rámci festivalu Dvořákova Praha. V předchozích ročnících byli oceněni Yo-Yo Ma, Jiří Bělohlávek, Josef Suk, Ivan Moravec, Jiří Kout, Ludmila Dvořáková a Jiří Kylián.

Basista Richard Novák je stále aktivním umělcem, příští týden oslaví pětaosmdesáté narozeniny. Jeho celoživotní pěvecká dráha je spojena zejména s brněnskou operní scénou, kterou výrazně spoluvytvářel. Renomé si získal například nahrávkami Janáčkových děl s Charlesem Mackerrasem či Riccardem Chaillym, premiéroval četná zásadní díla moderních českých autorů a je významným interpretem velkého oratorního repertoáru. Za svou celoživotní dráhu ztvárnil více než půldruhou stovku operních rolí.

Richard Novák je absolventem brněnské konzervatoře a laureátem pěveckých soutěží v Toulouse a nizozemském Hertogenboschu. V roce 1954 byl přijat jako sólista do opery Státního divadla v Ostravě, odkud později přešel do angažmá brněnské Janáčkovy opery. V roce 2001 získal cenu Thálie za celoživotní mistrovství. Před pěti lety oslavil svoje osmdesátiny na scéně oslňujícím výkonem ve Dvořákově oratoriu Svatá Ludmila.

Dnes večer je čerstvému držiteli Ceny Antonína Dvořáka věnován koncert festivalu Dvořákova Praha v podání České filharmonie a Pražského filharmonického sboru pod vedením Jiřího Bělohlávka. Richard Novák je na slavnostním večeru osobně přítomen.

Mohlo by vás zajímat


1
Komentáře. Respektujte prosím pravidla diskuze.

Please Login to comment
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
Tibor Hajek

Mistru Richardu Novákovi vše nejlepší. Stálý úsměv, pevné zdraví.