Brno Contemporary Orchestra: A co děti, mají na co hrát?

Soubor Brno Contemporary Orchestra připravil netradiční zakončení své 10. jubilejní sezony, které proběhne v neděli 25. září 2022 od 17:00 hodin v novorenesanční budově původně restauračního pavilonu z roku 1855, dnes místa pro smysluplné trávení volného času brněnských dětí a mládeže s názvem Středisko volného času Lužánky, které nese jméno nejstaršího veřejného parku v zemích Koruny české.

Pavel Šnajdr (zdroj Brno Contemporary Orchestra)
Pavel Šnajdr (zdroj Brno Contemporary Orchestra)

„Naše desátá koncertní sezona s názvem ‚We are the world‘ vyvrcholí netradičně v září posledním koncertem s podtitulem ‚We are the children‘ (název vypůjčen z písně Michaela Jacksona). Koncert je věnován dětem, kterých se ptáme, zdali ‚mají na co hrát‘. Protože jsem sám skautským vedoucím a jezdím na tábory, hrávám u táboráku, není mi toto téma cizí. Některé nástroje, na které budeme hrát, jsou vyrobené přímo dětmi z brněnských skautských oddílů, některé jsme zapůjčili. Jsem moc zvědav, jak vše bude fungovat a moc se na to těším“, vysvětluje záměr projektu umělecký vedoucí a dirigent Pavel Šnajdr.

Na koncertě čeká diváky mimo jiné světová premiéra suity z opery Chata v jezerní kotlině brněnského skladatele Františka Chaloupky. Opera-instalace Chata v Jezerní kotlině pro 4 saxofony a 2 chlapecké soprány je volně inspirována románem Jaroslava Foglara. Vznikla v roce 2016 a měla premiéru na festivalu Music Olomouc. V roce 2021 byla uvedena ještě na festivalu Hudební současnost v Ostravě, avšak díky zcela odlišným dispozicím prostoru musel být předělán původní scénografický koncept, choreografie a částečně i hudba. Tato verze pro Brno Contemporary Orchestra z roku 2022 počítá s rozšířeným obsazením pro komorní ansámbl a krojovaný skautský oddíl, který dostal za úkol vyrobit si na představení během léta poněkud specifické hudební nástroje.

Do dramaturgie večera byla zařazena také skladba Jarmila Burghausera, který byl od roku 1935 právě členem Foglarova skautského oddílu (pražské Dvojky) a pro český skauting toho mnoho vykonal – mimo jiné upravil do současné podoby skautskou hymnu.

Brno Contemporary Orchestra (zdroj Brno Contemporary Orchestra)
Brno Contemporary Orchestra (zdroj Brno Contemporary Orchestra)

Koncertu se zúčastní také tři hosté z Malty – skladatel Euchar Gravina a Ruben Zahra s klavíristka Tricia Dawn Williams, kteří společně tvoří mimo jiné skladby pro dětský klavír (toy piano).

A co děti, mají na co hrát?
25. září 2022, 17:00 hodin
Středisko volného času Lužánky

Program:
Jarmil Burghauser: Země zamyšlená (výběr)
Euchar Gravina: Alde initials
Ruben Zahra: Kinderklavier Concerto (2020)
Josef Adamík – Tance labilní a nepravděpodobné
František Chaloupka – Suita z opery Chata v jezerní kotlině (verze pro skauty a BCO)

Účinkující:
Tricia Dawn Williams – dětský klavír
Brněnští skauti – vyrobené a skautské nástroje
Brno Contemporary Orchestra
Pavel Šnajdr – dirigent

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Mohlo by vás zajímat


0 0 vote
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments