Brno hledá zhotovitele stavby koncertního sálu

Vedení Brna dnes udělalo další krok ke stavbě koncertního sálu. V nově vypsané zakázce hledá zhotovitele stavby, na kterou brněnští filharmonici čekají desítky let. Sál bude v centru města mezi Veselou a Besední ulicí, kde se už v letech 2015 až 2018 stavěly podzemní garáže. O zadávacím řízení informovala městská rada po svém dnešním zasedání. Představitelé filharmonie rozhodnutí přivítali.
Nový koncertní sál v Brně – vizualizace (zdroj Sál pro Brno)
Nový koncertní sál v Brně – vizualizace (zdroj Sál pro Brno)

Hodnota zakázky činí 2,4 miliardy korun bez daně z přidané hodnoty a s možností zohlednit inflaci. Stát už dříve přislíbil, že poskytne 600 milionů korun. Zadávací řízení potrvá devět měsíců. Stavba by tedy měla začít příští rok a skončit v roce 2026.

Zakázka navazuje na letošní dohodu s vlastníkem sousedního hotelu International, díky níž město získá pozemek s bývalou trafostanicí u koncertního sálu a pozemek se schodištěm. “Technologické zázemí tedy bude mimo samotný objekt, čímž se sníží riziko vibrací, a na rohu Besední a Veselé vznikne nové náměstí pojmenované podle prvního rektora JAMU Ludvíka Kundery,” uvedla primátorka města Brna Markéta Vaňková.

Součástí zakázky bude i technické vybavení sálu, tedy například ozvučení, tlumočnické kabiny, osvětlení a projekční zařízení. Samostatně se bude soutěžit o interiéry a varhany. Právě kvůli nedořešeným varhanám kritizuje vypsanou zakázku nově zvolený zastupitel Matěj Hollan. Před dokončením projektu varhan podle něj nelze zodpovědně soutěžit ani o stavbu jako celek, na což prý marně upozorňoval. Volal například po odborném kolokviu.

“Velmi mě šokuje, že se tak nestalo a pár dní po volbách to koalice na sílu odhlasovala, i když byla informována o tomto zásadním nedostatku,” uvedl Hollan.

Filharmonie plánuje odehrát v sále čtyřicet vlastních koncertů za sezonu, dále se tam mohou konat další koncerty a jiné akce, například konference. Sál bude mít kapacitu 1200 míst, což je zhruba trojnásobek oproti Besednímu sálu, nynějšímu sídlu filharmonie. Více než stočlenný orchestr tak bude moci koncertovat v Brně v plném obsazení, navíc ve špičkových akustických podmínkách.

“Po skvělých koncertech v Salcburku a před velkým britským turné, kde nás čeká hned několik špičkových sálů, si spolu s orchestrem zvlášť uvědomujeme, jak moderní nový sál potřebujeme pro další rozvoj tělesa a pro dokonalý zážitek publika,” uvedla ředitelka Filharmonie Brno Marie Kučerová.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments