Brno rozezní žesťové nástroje

Jediný žesťový festival v ČR Brno Brass Fest odstartoval prodej vstupenek na letošní 2. ročník.

Brno Brass Fest (zdroj Brno Brass Fest)
Brno Brass Fest (zdroj Brno Brass Fest)

Rezidentní orchestr Moravia Brass Band pod vedením Chuheie Iwasakiho zahájí festival spolu s 1. trumpetistou České filharmonie Stanislavem Masarykem 15. června 2023 na Biskupském dvoře. Návštěvníci se mohou dále těšit na Rozhlasový Bigband Gustava Broma s Jurajem Bartošem. Kumpanovi muzikanti, Stříbrňanka, Legrúti a Drietomanka oživí náměstí Svobody 17. června 2023. Také Hornový ansámbl Za Rohem či Old Steamboat zavítají do Brna na pozvání agentury Prokoncert, která festival pořádá.

Den před zahájením, 14. června 2023, zájemce naladí HarMálek Orchestr svými balkánskými rytmy na klubovém koncertu v Metro Music Bar. Festival zahájí domácí Moravia Brass Band ve čtvrtek 15. června na Biskupském dvoře programem In Opera. Pod vedením Chuheie Iwasakiho zazní mimo jiné skladby Giuseppe Verdiho, Gioacchina Rossiniho, Michaila Glinky či současného skladatele a zároveň trumpetisty Ondřeje Moťky.

Páteční dopoledne je věnované dětem, edukační koncert komorního uskupení Moravia Brass Bandu s moderací Jiřího Kokmotose pobaví i vzdělá žáky v sále Konzervatoře Brno 16. června od 10:00 hodin. Odpolední program se uskuteční od 17:00 hodin v kostele Nanebevzetí Panny Marie, kde sextet lesních rohů Za Rohem zve na klasicko-romantický koncert s akcentací loveckého původu svých nástrojů.

V sobotu zahrají při Zábavě pod hradbami (Ignis Brunensis) na náměstí Svobody open air v dopoledních hodinách žákovské orchestry a odpoledne Legrúti, Drietomanka, Stříbrňanka a Kumpanovi muzikanti se sourozenci Baťkovými. Celým dnem provede Jiří Kokmotos z Českého rozhlasu Brno. Dechovku najdete i v historické šalině a v 11:00 hodin trubači připomenou “brněnské poledne” z věže Staré radnice. Sobotní den zakončí showband Brass Avenue na brněnské přehradě. Kapela vystoupí přímo před ohňostrojem v rámci Ignis Brunensis.

V neděli 18. června vypluje v 17:00 hodin z brněnského přístaviště jazzová loď na palubě s tradičním dixielandem Old Steamboat Jazz Bandem Lumíra Rataje a hostem, legendárním trombonistou, Mojmírem Bártkem. Brno Brass Fest vyvrcholí v pondělí 19. června open air koncertem Rozhlasového bigbandu Gustava Broma s hlavním sólistou Jurajem Bartošem na nádvoří hradu Špilberk.

“’Žesťové nástroje jsou krásné, emoční, rozmanité a často překvapující. Brno Brass Festem chceme upozornit na všechny jejich podoby, od dechovky, bigbandu, dixialandu, komorního souboru, showbandu, až po po největší brassband. Druhý ročník dává příležitost především tuzemským umělcům, rozšiřuje festival o další dva dny a věřím, že posluchače opět překvapí svou energií a entusiasmem.”  říká ředitelka festivalu Kristýna Ratajová.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments