Mezzosopranistka Joyce DiDonato zavítá s projektem Songplay na MHF Lípa Musica

Program Mezinárodního hudebního festivalu Lípa Musica ozdobí v příštím roce jméno jedné z nejvýraznějších osobností na současné světové operní scéně.
Joyce DiDonato (foto Chris Singer)
Joyce DiDonato (foto Chris Singer)

V sobotu 9. března 2024 vystoupí na mimořádném Koncertu pro Liberecký kraj, který festival pořádá pravidelně už několik let, mezzosopranistka Joyce DiDonato. Na programu bude úspěšný projekt Songplay, za který DiDonato získala mimo jiné i cenu Grammy za nejlepší klasickou sólovou vokální nahrávku. Songplay originálně překlenuje propast mezi jazzem, operou a populární hudbou a přináší důmyslný crossover. Za doprovodu prvotřídních hudebníků z rozmanitých světů opery, jazzu a tanga Joyce DiDonato nabízí čisté potěšení z improvizace, experimentování a žánrového dialogu mezi italskými barokními a klasickými áriemi v kontrastu s písněmi Duka Ellingtona či Richarda Rodgerse ad. Koncert se uskuteční v libereckém Divadle F. X. Šaldy.

Joyce DiDonato je považovaná za transformativní osobnost na hudební scéně, která proslula svými dynamickými a všestrannými pěveckými výkony. Narodila se v Prairie Village v Kansasu a vyrůstala v hudební rodině. Studovala na Wichita State University a na Academy of Vocal Arts ve Filadelfii a později získala řadu ocenění a uznání za svou práci v operním světě. Představila se v hlavních rolích ve významných operních domech, včetně Metropolitní opery v New Yorku, Královské opery v Londýně, milánské La Scaly, Pařížské velké či Vídeňské státní opery. Natočila řadu vysoce ceněných alb a získala několik cen Grammy, včetně ceny za nejlepší klasické sólové vokální album. Kromě své působivé operní kariéry je DiDonato také obhájkyní palčivých sociálních témat a je známá tím, že využívá své platformy k podpoře vzdělávání, rozmanitosti a inkluzivity v umění.

„Joyce DiDonato je mezinárodně uznávanou umělkyní, která vystupuje na nejprestižnějších operních scénách po celém světě a která se stala ikonou světové opery díky svému jedinečnému hlasu. Její vystoupení na festivalu Lípa Musica je velkou poctou pro nás a bude mít obrovský kulturní přínos pro náš region. Díky Joyce DiDonato se stane ještě atraktivnějším pro milovníky opery a klasické hudby nejen v našem regionu, ale i pro návštěvníky z okolních zemí. Je to skvělá příležitost pro rozvoj turistického ruchu a propagaci našeho regionu. Je to příležitost, kterou bychom si neměli nechat ujít, a jsme hrdí, že se nám podařilo přilákat jednu z nejvýznamnějších operních hvězd současnosti na náš festival,“ říká Martin Prokeš, ředitel festivalu.

Songplay je jedinečný projekt Joyce DiDonato, který spojuje různé hudební žánry, jako je jazz, a muzikál s klasickou písní a operou. V projektu vystupuje DiDonato spolu s jazzovou kapelou složenou z hudebníků z celého světa, včetně pianisty a skladatele Craiga Terryho, kontrabasisty Chucka Israelse, bubeníka Jimmyho Madisona a akordeonisty Lautara Greca. Repertoár Songplay zahrnuje původní skladby i nové úpravy klasických písní a árií. Cílem projektu je ukázat společná témata, která spojují různé hudební žánry, a překlenout tradiční hranice klasické opery. Sama DiDonato popsala Songplay jako oslavu síly hudby, která spojuje lidi napříč kulturami a žánry. Uvedla také, že projekt je odrazem její osobní hudební cesty, která začala láskou k hudebnímu divadlu a rozšířila se na klasickou operu a další žánry.

Songplay byl s úspěchem uveden ve významných koncertních sálech a na festivalech po celém světě, včetně Kennedyho centra ve Washingtonu, Barbican Centre v Londýně a Edinburgh International Festival. Projekt byl také nahrán jako album, které vyšlo v roce 2019 a získalo nadšené recenze hudebních kritiků. V březnu příštího roku zazní unikátně v České republice právě na festivalu Lípa Musica.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments