Broumovští rezidenti: Atmosféra kláštera je pro práci perfektní

Pilně skládají, vzájemně sdílí inspiraci a spolupracují i s dětmi z místních škol. Český skladatel Jan Matásek a norská skladatelka Ann-Mari Pettersen Magga tráví měsíční hudební rezidenci v broumovském klášteře, kterou zakončí finálním společným vystoupením ve středu 26. října od 18:00 hodin v klášterní Kreslírně.
Jan Matásek a Ann-Mari Pettersen Magga (Agentura pro rozvoj Broumovska)
Jan Matásek a Ann-Mari Pettersen Magga (Agentura pro rozvoj Broumovska)

Jak zatím hodnotíte svou rezidenci v Broumově a na čem tady pracujete?
Jan Matásek: V Broumově je skvělý klid na studium scénáře i původní knihy, na výběr zvuků a kompozici. Právě tady, v broumovském klášteře, pracuji na hudbě a zvukovém plánu k představení o Vlastě Kálalové-Di Lotti, pozapomenutý, ale silný příběh o české doktorce v Bagdádu podle knižní předlohy Doktorka z domu Trubačů.

Ann-Mari Pettersen Magga: Rezidence probíhá velmi dobře. Miluji Broumov i místní, a klášter je dechberoucí. Jan Matásek mi ukázal v okolí spoustu míst a je to skvělá zkušenost. Pracuji tady na svém requiem Reconciliation a toto místo mi dalo mnohem víc inspirace, než jsem si vůbec dokázala představit.

Děláte společně na nějakém projektu?
Jan Matásek: Zatím se naše tvůrčí dráhy neprotnuly, ale navzájem si s Ann-Mari vyměňujeme náhledy na témata a části hudeb, na kterých zrovna pracujeme. Myslím, že nás oba tato častá a profesionální spolupráce obohacuje. Jsme teprve v polovině rezidence a těším se, že práce na něčem společném může nastat.

Ann-Mari Pettersen Magga: Na společném projektu zatím nepracujeme, ale každý den spolu sdílíme myšlenky a nápady k naší hudbě. Spolupráci plánujeme po skončení rezidence. Jan se mnou bude skládat elektronickou část requiem a zahraje na trombon na premiéře v Norsku, v říjnu 2023.

Jak na vás působí zdejší klášterní atmosféra?
Jan Matásek: Vše, co nás obklopuje, napomáhá soustředěné práci. Počasí, vycházky do okolí, potkávání se s místními a objevování tohoto krásného místa.

Ann-Mari Pettersen Magga: Atmosféra kláštera je pro naši práci perfektní.

Součástí rezidence je i spolupráce s místní komunitou – jak probíhá?
Jan Matásek: Dvě hodiny týdně tu spolupracuji s paní učitelkou místního gymnázia a jejími dětmi na společném projektu, tedy tvorbě hudebního videa. Vyzkoušeli jsme si základy animace, vysvětlili dramaturgii a plynutí příběhu, charaktery a emoce postav. Čeká nás ještě natáčení koncertu, příprava choreografie a další disciplíny.

Ann-Mari Pettersen Magga: Já spolupracuji se skupinou mladých street tanečníků z DDM Ulita. Dělají choreografii k mé hudbě a já je učím různé druhy rytmů, které mohou být užitečné pro jejich taneční vývoj. Učíme se, jak využít pulsu jako tempa a jak ho zaplnit různými druhy beatů. Je to taková hravá skupina a jsem vděčná, že s nimi mohu trávit čas.

Jaké máte plány pro společné závěrečné vystoupení?
Jan Matásek: Provedl bych živě hudbu k částem příběhu včetně scénického čtení. Věřím, že tento neuvěřitelný příběh pohnutého osudu statečné české ženy diváky a posluchače zaujme.

Ann-Mari Pettersen Magga: Já bych ráda představila umělecký film, který jsem produkovala a pro který jsem v roce 2018 složila hudbu. Úplně poprvé před publikem také zahraji úvodní část mého Requiem. Jelikož tu ale nemám ani potřebné nástroje, ani sbor – protože jde o velkou produkci, tak zahraji upravenou verzi. Koncert zakončím videem z Norska se sólovou houslovou skladbou v podání Miry Aas.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


5 1 vote
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments